Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Airbus i Boeing razem zaproponują KF-X?

Lotnictwo wojskowe, 02 stycznia 2015

Według nieoficjalnych informacji Airbus ma dołączyć do Boeinga, biorącego udział w przetargu na nowy samolot wielozadaniowy dla Republiki Korei.

Według niepotwierdzonych oficjalnie doniesień, Airbus i Boeing mają zaproponować jako KF-X wersję rozwojową Advanced Super Horneta / Zdjęcie: Boeing

Według doniesień tygodnika Aviation Week, powołującego się na źródła południowokoreańskie, Airbus ma dołączyć do Boeinga. Amerykańskie przedsiębiorstwo wcześniej proponowało rządowi w Seulu nabycie jako nowego samolotu wielozadaniowego F-15SE. Obecnie mówi się, że obydwaj potentaci mają zaoferować wersję rozwojową Advanced Super Horneta (Boeing ujawnił Advanced Super Horneta , 2013-08-29). Ich lokalnym partnerem ma być narodowy przewoźnik – Korean Airlines. Żaden z producentów nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tym pogłoskom.

Zaletą takiego rozwiązania ma być ominięcie restrykcji Waszyngtonu związanych z eksportem technologii stealth i radiolokatorów z anteną fazowaną. Kolejnym celem aliansu jest wyeliminowanie z konkurencji Lockheed Martina, który już wcześniej zapewnił sobie udział w pracach nad rozwojem KF-X, dzięki umowie dotyczącej sprzedaży F-35A (Koreańskie F-35 bez uzbrojenia, 2014-10-18).

Na razie jednak południowkoreański parlament nie zaakceptował finansowania programu, którego koszt szacowany jest obecnie na 8,7 bln wonów (Indonezja pokryje część kosztów KF-X, 2014-10-07). Mówi się, że nie nastąpi to wcześniej, niż przed grudniem br., gdy odbędzie się głosowanie nad budżetem na 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.