Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa repliki Nieuporta 24

Lotnictwo cywilne, 18 sierpnia 2008

W czasie niedzielnych pokazów lotniczych w amerykańskim muzeum Old Rhinebeck Aerodrome, rozbiła się replika francuskiego myśliwca Nieuport 24 bis. Pilot zginął.

Nieuport 24 bis, jeden z lepszych samolotów myśliwskich I wojny światowej. Wprowadzony do walki w 1917 został jednak wyparty przez wprowadzone równolegle konstrukcje SPAD. Replika samolotu, który rozbiła się w niedzielę w Rhinebeck, została zakupiona w Nowej Zelandii. Samolot był napędzany silnikiem gwiazdowym Warner o mocy 145 KM (oryginały silnikami Le Rhône o mocy 110 KM). Pomalowano go, odwzorowując kamuflaż samolotu por. Gilberta Discoursa, który w czasie I wojny światowej odnotował 4 zestrzelenia / Zdjęcie: Old Rhinebeck Aerodrome

Old Rhinebeck Aerodrome kolekcjonuje oryginały i - przede wszystkim - repliki starych samolotów, motocykli i samochodów. Najbardziej interesującym dla zwiedzających są pokazy lotów lub jazdy tych maszyn.

Co weekend, między połową czerwca i października, muzeum urządza pokazy lotnicze. W tę niedzielę jednym z ich elementów była pozorowana walka powietrzna między repliką niemieckiego trójpłatowca, Fokkera DR1 a repliką francuskiego dwupłata, Nieuporta 24 bis. Według świadków, z niewyjaśnionych przyczyn ten drugi samolot wpadł w korkociąg i spadł. W związku z tym, że zderzenie z ziemią nastąpiło poza polem widzenia turystów, nawet głośny wybuch, a potem struga dymu wzięte były początkowo za element inscenizacji.

Samolot spadł w niewielkim lesie, niedaleko lotniska i przebiegającej opodal autostrady stanowej. Według informacji policji, pilot zmarł na miejscu, a szczątki samolotu strawił pożar. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.

Od 2001 w muzeum wydarzyło się już 5 wypadków. Żaden jednak nie zakończył się tak tragicznie, jak ostatni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.