Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gruzińskie straty wojenne

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2008

Gruzini podali oficjalne dane, dotyczące strat w czasie wojny w Osetii. Zginęło 215 Gruzinów, w tym 133 żołnierzy i 13 policjantów.

Dane te podał Gorgi Tarmagadze, przewodniczący parlamentarnej Komisji Obrony i Bezpieczeństwa. Dodał, że 1496 osób zostało rannych, a 70 nadal uznaje się za zaginione. W tej ostatniej liczbie nie ma już jeńców, dzisiaj nastąpiła ich wymiana. Z niewoli wróciło 15 Gruzinów i 5 Rosjan (zobacz: Wymiana jeńców między Rosją a Gruzją).

Rosjanie do tej pory poinformowali zbiorczo o swoich stratach tylko raz, 13 sierpnia, podając, że zginęło 74 żołnierzy, 19 uznano za zaginionych, a 171 zostało rannych (zobacz: Kaukaskie Kosowo). W zestawieniu tym brakuje strat sił zbrojnych Osetii Południowej. Straty ludności cywilnej – choć niewątpliwe – są w zasadzie nieznane. Trudno przyjąć, by podawane przez Osetyńców liczby 1600-2000 zabitych mogły być prawdziwe. Musiałyby bowiem wiązać się z ogromną liczbą rannych i wynikająca z tego katastrofą humanitarna o rozmiarach niemożliwych do ukrycia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.