Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL testuje JL-2

Marynarka wojenna, 22 lutego 2015

ChRL kontynuuje testy rakiet balistycznych JL-2 przeznaczonych dla strategicznych okrętów podwodnych Typ 94. Ostatnio rakietę tego typu wystrzelono pod koniec stycznia.

Start chińskiej wielogłowicowej rakiety balistycznej JL-2 / Zdjęcie: chinesemilitaryreview

Według Washington Times, ChRL kontynuuje testy rakiety balistycznej dalekiego zasięgu JL-2 przeznaczonej dla strategicznych okrętów podwodnych (Nowe rakiety ChRL, 2009-09-09). Gazeta, powołując się na źródła w Pekinie, informuje, że kolejny (prawdopodobnie dziewiąty w historii) test odbył się 18 stycznia. Nie podano ani miejsca testu, ani rodzaju platformy, z której JL-2 została wystrzelona (poprzedni test rakiety tego typu przeprowadzono na Morzu Żółtym 21 sierpnia 2012 z wykorzystaniem okrętu podwodnego Typ 094). Komentowania informacji odmówili przedstawiciele Pentagonu.

JL-2 to dwustopniowa rakieta balistyczna dalekiego zasięgu, budowana w trzech wersjach na bazie lądowej rakiety strategicznej DF-31. Jej zasięg jest szacowany na 7-8,5 tys. km. Według analityków, w najbardziej zaawansowanej wersji (Yi), rakieta może przenosić do 10 głowic jądrowych o mocy po 100-250 kT. Rakiety JL-2 stanowią uzbrojenie nowych okrętów podwodnych Typ 094. Zależnie od wersji, mogą one przenosić po 12-16 rakiet tego typu.

Pierwszy test JL-2 przeprowadzono w 2002. Po serii udanych testów, w 2012 specjaliści z USA uznali, że w 2013 rakieta uzyska status operacyjny. Oceniano wówczas, że w 2014 okręty Typ 094 rozpoczną rejsy bojowe, co zostało później potwierdzone (okręty tego typu dwukrotnie pojawiły się na Oceanie Indyjskim). W zasięgu ich uzbrojenia rakietowego znajduje się większość terytorium USA.

W 2013 państwowa chińska Global Times opublikowała tekst o konsekwencjach wprowadzenia do uzbrojenia rakiet JL-2. W artykule napisano, że w ataku z okrętu podwodnego na zachodnie wybrzeże USA zginęłoby 5-12 mln ludzi – w efekcie wybuchów i związanego z nimi promieniowania radioaktywnego. Tekst zdjęto później ze strony internetowej. Dla analityków jest jednak jasne, że ChRL przykłada ogromną wagę do odstraszania z wykorzystaniem broni jądrowej przenoszonej przez trudne do zwalczania okręty podwodne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.