Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEX 2015: MBDA prezentuje Hafeet

Wojska lądowe, 24 lutego 2015

MBDA Missile Systems i Nimr Automotive zaprezentowały zestaw obrony powietrznej Hafeet.

Wizualizacja zestawu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Hafeet / Rysunek: MBDA

Podczas targów IDEX europejskie przedsiębiorstwo MBDA Missile Systems i Nimr Automotive ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały o wspólnym opracowaniu nowego zestawu obrony powietrznej bliskiego zasięgu o nazwie Hafeet Air Defence Vehicle (ADV). Jest on oparty na podwoziu lekkiego opancerzonego samochodu terenowego Hafeet 640A 6x6, produkcji Nimr. Na nim zamontowany jest MBDA MPCS (Multi Purpose Combat System), w skład którego wchodzą czujniki optoelektroniczne, układ identyfikacji swój-obcy, 2 dwuprowadnicowe wyrzutnie pocisków Mistral oraz układy kierowania i naprowadzania.

W wozie przewożonych ma być dodatkowo 8 pocisków. Pociski Mistral przeznaczone są do zwalczania celów powietrznych (samolotów, śmigłowców i bezzałogowców, a  także pocisków manewrujących), poruszających się w odległości do 6000 m i na wysokości do 5000 m.

Według MBDA najskuteczniejszym środkiem obrony bliskiego zasięgu jest bateria 6 Hafeed ADV, sprzęgniętych z trójwspółrzędnościową stacją radiolokacyjną i centrum kierowania. Czas reakcji zestawu nie przekracza 20 s. Hafeed może też stanowić jeden z elementów sieciocentrycznego systemu obrony powietrznej / przeciwbalistycznej.

Załogę stanowi 2-3 żołnierzy. Zestaw jest przystosowany do transportu na pokładach samolotów. Obydwa przedsiębiorstwa przeprowadziły już pierwsze prace studialne. Obecnie trwa integracja wyposażenia. Pierwszym nabywcą Hafeed ADV mają być siły zbrojne Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.