Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sentinel-2A gotowy do startu

Astronautyka, 25 lutego 2015

Zakończono próby nowego satelity, przeznaczonego do obserwacji Ziemi.

Satelita Sentinel-2A podczas prób w laboratorium w zakładach IABG w Ottobrunn

W zakładach IABG w Ottobrunn, w pobliżu Monachium w Niemczech inżynierowie Airbus Defence and Space zakończyli 6-miesięczny programu prób satelity Sentinel-2A. Badania obejmowały symulacje hałasu wytwarzanego podczas startu, odporność na drgania i wstrząsy występujące w trakcie odłączania rakiety nośnej, a także testy termiczne w próżni,  odwzorowujące warunki panujące w kosmosie.

W kwietniu satelita o masie 1,1 t zostanie wysłany do portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. W czerwcu Setinel-2A zostanie wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety VEGA. Będzie on drugim satelitą wystrzelonym w Kosmos w ramach programu operacyjnego Copernicus, prowadzonego przez Komisję Europejską we współpracy z ESA.

Satelity Sentinel, które będą okrążać Ziemię co 100 minut, będą mogły zarejestrować całą powierzchnię obszarów lądowych naszej planety w czasie krótszym niż 5 dni / Zdjęcie i rysunek: Airbus Defence and Space

Sentinel-2A będzie rejestrował obrazy w zakresie widma elektromagnetycznego od pasma widzialnego do bliskiej podczerwieni z wysokości 786 km za pośrednictwem 13 pasm widmowych o rozdzielczości 10, 20 lub 60 m i szerokości pasa obserwacji 290 km. Zebrane dane posłużą do badań nad wykorzystaniem gruntów, uszczelnianiem gleby, gospodarką przestrzenną, rolnictwem, leśnictwem i katastrofami naturalnymi (powodziami, pożarami lasów, osuwiskami, erozją), a także do wspierania misji humanitarnych. Projekt obejmuje też obserwację obszarów przybrzeżnych, jak również lodowców, pokrywy lodowej i śnieżnej. Start kolejnego satelity, Sentinel-2B, planowany jest w połowie 2016.


Drukuj Góra