Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australijskie OP nie dla Saaba

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 27 lutego 2015

Władze Australii wykluczyły możliwość udziału szwedzkiego Saaba w przetargu na dostawę tuzina nowych konwencjonalnych OP.

Z udziału w przetargu na dostawę Australii serii nowych konwencjonalnych OP wykluczony został szwedzki Saab. Lokalne władze uznały, że doświadczenie oraz zdolności do projektowania i budowy nowych okrętów Szwedów są zbyt małe, aby sprostać wymaganiom programu zakupowego / Zdjęcie: Michał Jarocki

Szwedzki producent został wykluczony z przetargu ze względu na brak doświadczenia w projektowaniu i budowie nowych i nowoczesnych OP. Władze Australii zwróciły uwagę na fakt, że od zakończenia programu Collins – który przyczyni się do wprowadzenia do linii sześciu obecnie eksploatowanych jednostek (w linii od 1996) – Szwedzi nie dostarczyli nowej konstrukcji tej klasy. Jako bezpodstawne uznano jednocześnie argumenty o przygotowaniach do budowy serii OP proj. A26, które zostaną wkrótce zamówione przez Svenska Marinen (marynarkę wojenną Szwecji, Euronaval 2014: A26 na ostatniej prostej, 2014-10-30). 

W związku z decyzją władz, w konkursie na dostawę tuzina OP dla marynarki wojennej Australii weźmie jedynie trzech oferentów, japońskie Mitsubishi Heavy Industries i Kawasaki Shipbuilding Corporation z ofertą w postaci jednostek typu Sōryū (Drogie Soryu, 2014-09-08), niemiecka grupa ThyssenKrupp z OP typu 216 (TKMS walczy o australijskie zlecenie, 2014-10-13) oraz francuskie DCNS z SMX-Ocean (DCNS otwiera filię w Australii, 2014-11-20).

Władze Australii zakładają, że docelowa konstrukcja zostanie wybrana w ciągu roku od rozpoczęcia przetargu. Nowe jednostki mają powstawać przy jak największym udziale rodzimego przemysłu stoczniowego. Okręty będą budowane najprawdopodobniej na terenie stoczni ASC z Adelaide (Brak wiary w ASC, 2014-11-26), przy współpracy z partnerami z zagranicy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.