Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

191 CH-47F od Boeinga

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2008

US Army podpisało z Boeingiem umowę na dostawę łącznie 191 ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F w ciągu 5 lat, z opcją na 24 kolejne. Wartość kontraktu to 4,3 mld USD.

CH-47F w Fort Irwin. Jeden ze stosunkowo nielicznych egz. tych śmigłowców w USA. Na ok. 450 maszyn modeli D i F, ponad 400 jest zaangażowanych w operacje w Iraku i Afganistanie. Szczególnie w tym drugim kraju odczuwa się ich brak, mimo bardzo intensywnego ich wykorzystywania. Wzmocnienie i odmłodzenie loty Chinooków jest z tego powodu jednym z priorytetów US Army / Zdjęcie: US Army

10 śmigłowców zostanie zakupionych z dodatkowych funduszów przyznanych na bieżący rok budżetowy, 181 w latach 2009-2013. W umowie zapisano opcję o możliwości zakupu dodatkowych 24 maszyn tego typu w okresie obowiązywania kontraktu.

Według przedstawicieli Boeinga 5-letni zakup pozwolił na zmniejszenie kosztu pozyskania 191 CH-47F o ponad 430 mln USD, w stosunku do kontraktów jednorocznych.

Wartość umowy - 4,3 mld USD - sugeruje, że część śmigłowców będzie nowa, część powstanie z przebudowania maszyn wersji D, które (po równie gruntownej przebudowie z wcześniejszych wersji) pamiętają jeszcze czasy wojny w Wietnamie, a pozostaną w służbie przynajmniej do 2030. Nowy Chinook kosztuje 32 mln USD, przebudowa ok. 8-9 mln za egz. Składa się na nią wymiana silników na jednostki Honeywella o łącznej mocy 9 736 KM (wersja D dysponuje mocą 7500 KM), co zapewnia wzrost masy użytecznej do ponad 10 t, zamontowanie nowej awioniki i przebudowa kadłuba, co wiąże się z szerszym zastosowaniem tytanu i zmniejszeniem problemu korozji.

Umowa jest częścią planów US Army, które zakładają całkowite odmłodzenie i wzmocnienie floty Chinooków. Obecnie lotnictwo wojsk lądowych posiada w jednostkach liniowych ponad 450 egz. tych śmigłowców. Docelowo ma być ich 513, w tym 113 zupełnie nowych (zobacz: Modernizacja lotnictwa US Army). Do tej pory Boeing dostarczył ponad 70 nowych i zmodernizowanych śmigłowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.