Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enforce Tac 2015: Steiner ICS dla ARX 200

Przemysł zbrojeniowy, 06 marca 2015

Na stoisku Beretta Defense Technology pokazano system celowniczy Steiner ICS. Powstał na zlecenie włoskiej armii dla nowego 7,62-mm samopowtarzalnego karabinu wyborowego Beretta ARX 200.

System celowniczy Steinera charakteryzuje się niewielkimi wymiarami: 199 x 73 x 76 mm. Na dolnej sekcji tubusa, blisko obiektywu, widoczna jest zaślepka portu umożliwiającego podłączenie zewnętrznego programatora koniecznego do wprowadzania parametrów balistycznych broni z którą ma współpracować celownik. Na chwycie pistoletowym zamontowano żelowy włącznik dalmierza

Steiner ICS (Intelligent Combat Sight) to połączenie celownika optycznego o stałym powiększeniu 6x40, dalmierza laserowego o zasięgu do 800 m i komputera balistycznego wyliczającego poprawki dla zmierzonych dystansów oraz systemu wyświetlającego na siatce punkt celowniczy uwzględniający opad pocisku.

W ICS zastosowano cyfrowe złącze do podłączenia zewnętrznego programatora, umożliwiającego wprowadzanie parametrów balistycznych dla różnego typu amunicji. Celownik jest zoptymalizowany dla większości kalibrów broni wojskowej.

Znaczniki podświetlane na siatce celowniczej pozwalają na kompensację opadu pocisku w zakresie od 200 m do maksymalnie 700 m. Działanie dalmierza, wykorzystującego promień lasera o długości fali 905 nm zostało ograniczone do 800 m. Czas pomiaru wynosi 1 s dla dystansów do 500 m oraz 2 s dla 700 m. Zastosowana bateria A123 pozwala na wykonanie do 5 tys. pomiarów. Włączanie dalmierza odbywa się za pomocą przełącznika żelowego.

Podczas targów ICS był prezentowany na karabinku Beretta ARX 160, jednak docelowo ma być wykorzystywany na samopowtarzalnych karabinach wyborowych Beretta ARX 200 do naboju 7,62 mm x 51 NATO / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Siatka jest zoptymalizowana dla amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51. Zakres regulacji w pionie wynosi 60 MOA, jedno kliknięcie bębna korekcyjnego przesuwa średni punkt trafienia o 0,5 MOA (15 mm na dystansie 100 m). Na korpusie ICS została umieszczona dodatkowa uniwersalna szyna montażowa. Umożliwia posadowienie kompaktowego celownika do celowania na bliższych dystansach, używanego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia strzelca. ICS 6x40 jest przystosowany do eksploatacji w trudnych warunkach klimatycznych. Temperatura pracy mieści się w zakresie od -25° do 60° C. Układ optyczny został umieszczony w tubusie wypełnionym azotem zapobiegającym zaparowaniu soczewek.

System w takiej konfiguracji ma być wykorzystywany przez strzelców wyborowych na precyzyjnej broni samopowtarzalnej. W porównaniu do klasycznych celowników, ICS pozwala na szybkie i intuicyjne namierzenie celu bez konieczności pracochłonnego wyliczania poprawek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.