Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Enforce Tac 2015: Powtarzalny Troy PAR

Przemysł zbrojeniowy, 06 marca 2015

Troy Industries, amerykański producent broni, pokazał w Norymberdze serię powtarzalnych konstrukcji bazujących na AR-15/AR-10 o wspólnej nazwie PAR (Pump Action Rifle).

Porównanie wielkości modelu podstawowego 5,56-mm karabinka powtarzalnego PAR oraz modelu pozbawionego kolby PAP (Pump Action Pistol). Brak urządzenia powrotnego, typowego dla samopowtarzalnego karabinka AR pozwala na sporą dowolność w wyborze kolby, jak i też jej składanie na lewą stronę broni

PAR to zasilane z pudełkowych magazynków karabinki i karabiny powtarzalne, przeładowywane za pomocą ruchomego czółenka, podobnie do strzelb. Te nietypowe konstrukcje zostały opracowane przez Troy Industries w odpowiedzi na restrykcyjną politykę władz stanowych w części Stanów Zjednoczonych. Ograniczenie w dostępie do broni samopowtarzalnej w ramach Assault Weapons Ban, doprowadziło do opracowania broni powtarzalnej, opartej na popularnych w USA modelach.

Najnowsza wersja powtarzalnego karabinu PAR do amunicji 7,62 mm x 51. Długa, jednorodna szyna montażowa jest typowa dla produktów Troy Industries i umożliwia montaż akcesoriów

Broń rodziny PAR wygląda niemal identycznie, jak samopowtarzalny AR-15/AR-10. Jedynymi widocznymi różnicami są plastikowe okładziny czółenka, służącego do przeładowywania broni, oraz przycisk jego zwolnienia umieszczony pod kabłąkiem spustowym. Pozostałe manipulatory są dokładnie takie same jak w samopowtarzalnych odmianach.

Czółenko służące do przeładowywania broni jest niemal nierozróżnialne na pierwszy rzut oka od ochronnych paneli nakładanych na szyny montażowe

Karabinki PAR dostępne są do trzech rodzajów amunicji: 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 35 (.300 AAC/Blackout) oraz - w najnowszej wersji, zaprezentowanej w tym roku - 7,62 mm x 51. Broń może być wyposażona w kolbę składaną lub o regulowanej długości stopki. Ciekawostką jest Pump Action Pistol, czyli zasilany z pudełkowego magazynka karabinek pozbawiony kolby, w Stanach – ze względów prawnych – sprzedawany jako pistolet.

Pod osłoną spustu, przed gniazdem magazynka widoczny przycisk zwalniający czółenko / Zdjęcia: Rafał Janicki

W zależności od wersji broń mierzy od 511 do 920 mm. Masa waha się od 2,30 do 2,72 kg. PAR jest kompatybilny z większością dostępnych na rynku magazynków, sprzedawany jest jednak z magazynkami 10-nabojowymi. Dzięki bazowaniu na popularnej platformie, dostęp do akcesoriów jest bardzo łatwy.

Przedsiębiorstwo z Massachusetts interesuje się rynkami europejskimi, czego dowodem jest obecność na targach Enforce Tac i IWA. Sama konstrukcja, w wersji dla kalibru 5,56 mm, zadebiutowała na SHOT Show 2013.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.