Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Moduły dla sondy LISA Pathfinder

Astronautyka, 10 marca 2015

Airbus Defence and Space dostarczy moduły: napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do końcowych prób.

Misją LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii pomiarowych, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie – gigantycznym interferometrze Michelsona, służącym do bezpośredniego wykrycia fal grawitacyjnych / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space dostarczy moduły napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do IABG (Industrie Anlagen Betriebs Gesellschaft) w pobliżu Monachium, gdzie zostaną poddane końcowym próbom kompleksowym. Sonda ma być wyniesiona w Kosmos we wrześniu przez europejską rakietę Vega z kosmodromu Korou w Gujanie Francuskiej. LISA Pathfinder to pierwsza misja naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzona przez W. Brytanię od czasu wystrzelenia sondy Giotto w 1985.

W najbliższych tygodniach moduł naukowy zostanie zintegrowany z urządzeniem LISA Test Package Core Assembly (LCA), który został zbudowany przez konsorcjum europejskich uniwersytetów, instytutów i firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space Germany. Statek przejdzie następnie serię prób, które mają potwierdzić jego przydatność do lotu w kosmosie. Będą to m.in. próby termiczne i akustyczne oraz badania masy.

LISA Pathfinder zostanie wystrzelona na niską orbitę okołoziemską. Stamtąd, używając własnego napędu przebędzie 1,5 mln km, aby dotrzeć do punktu libracyjnego (punktu Lagrange'a) L1. Jest to miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Pozwoli to na zminimalizowanie zakłóceń wywołanych przez pole grawitacyjne, pole magnetyczne, atmosferę i temperaturę Ziemi.

Misją sondy LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii pomiarowych, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie pierwotnie nazywanym LISA (Laser Interferometric Space Antenna). LISA ma być gigantycznym interferometrem Michelsona utworzonym przez trzy sztuczne satelity km na orbicie okołosłonecznej, w formacji trójkąta równobocznego o długości boku wynoszącej około 5 mln kilometrów. Odległości pomiędzy satelitami będą nieustannie precyzyjnie mierzone metodą interferometrii laserowej. Przejście fal grawitacyjnych, będących zaburzeniami geometrii czasoprzestrzeni, wywoływać będzie niewielkie zmiany tych odległości, rejestrowane przez układ pomiarowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.