Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Moduły dla sondy LISA Pathfinder

Astronautyka, 10 marca 2015

Airbus Defence and Space dostarczy moduły: napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do końcowych prób.

Misją LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii pomiarowych, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie – gigantycznym interferometrze Michelsona, służącym do bezpośredniego wykrycia fal grawitacyjnych / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space dostarczy moduły napędowy i naukowy sondy LISA Pathfinder do IABG (Industrie Anlagen Betriebs Gesellschaft) w pobliżu Monachium, gdzie zostaną poddane końcowym próbom kompleksowym. Sonda ma być wyniesiona w Kosmos we wrześniu przez europejską rakietę Vega z kosmodromu Korou w Gujanie Francuskiej. LISA Pathfinder to pierwsza misja naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzona przez W. Brytanię od czasu wystrzelenia sondy Giotto w 1985.

W najbliższych tygodniach moduł naukowy zostanie zintegrowany z urządzeniem LISA Test Package Core Assembly (LCA), który został zbudowany przez konsorcjum europejskich uniwersytetów, instytutów i firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space Germany. Statek przejdzie następnie serię prób, które mają potwierdzić jego przydatność do lotu w kosmosie. Będą to m.in. próby termiczne i akustyczne oraz badania masy.

LISA Pathfinder zostanie wystrzelona na niską orbitę okołoziemską. Stamtąd, używając własnego napędu przebędzie 1,5 mln km, aby dotrzeć do punktu libracyjnego (punktu Lagrange'a) L1. Jest to miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Pozwoli to na zminimalizowanie zakłóceń wywołanych przez pole grawitacyjne, pole magnetyczne, atmosferę i temperaturę Ziemi.

Misją sondy LISA Pathfinder jest zbadanie niezwykle precyzyjnych technologii pomiarowych, które zostaną wykorzystane w późniejszym, znacznie większym projekcie pierwotnie nazywanym LISA (Laser Interferometric Space Antenna). LISA ma być gigantycznym interferometrem Michelsona utworzonym przez trzy sztuczne satelity km na orbicie okołosłonecznej, w formacji trójkąta równobocznego o długości boku wynoszącej około 5 mln kilometrów. Odległości pomiędzy satelitami będą nieustannie precyzyjnie mierzone metodą interferometrii laserowej. Przejście fal grawitacyjnych, będących zaburzeniami geometrii czasoprzestrzeni, wywoływać będzie niewielkie zmiany tych odległości, rejestrowane przez układ pomiarowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.