Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe motorówki MW

Marynarka wojenna, 11 marca 2015

W porcie wojennym w Gdyni podniesiono banderę na trzech nowych motorówkach hydrograficznych typu Wildcat-40, wcielając je tym samym do służby.

Motorówki Wildcat-40 mają długość 12,8 m i szerokość 4,8 m. Ich zanurzenie to 1,3 m, a wyporność – 16,8 t. Jednostki rozwijają prędkość 13 w. Ich załogę stanowią 4 osoby. Autonomiczność Wildcata-40 to 4 doby. Motorówki mogą operować przy stanie morza wynoszącym 5 / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Uroczystość podniesienia bandery na trzech nowych motorówkach hydrograficznych typu Wildcat-40 odbyła się wczoraj. Jednostki oznaczone numerami MH-2, MH-3 i MH-4 weszły w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP, zastępując używane do tej pory motorówki hydrograficzne projektu MH111/C: M-35, M-38, M-39 i M-40.

Cztery motorówki typu Wildcat-40, zamówione przez MW w 2013, zostały zbudowane przez irlandzką stocznię Safehaven Marine, zlokalizowaną w Cork i dostarczone stronie polskiej w 2014. Pierwsza z nich, oznaczona MH-1, trafiła do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Zadaniem jednostek tego typu jest prowadzenie prac sondażowych w portach oraz strefie przybrzeżnej do 20 Mm od brzegu. W zakres ich obowiązków wchodzi zbieranie, przetwarzanie i wstępne opracowanie danych do aktualizacji map morskich, prowadzenie pomiarów hydrologicznych, poszukiwanie, identyfikacja i klasyfikacja obiektów podwodnych oraz wystawianie pływającego oznakowania nawigacyjnego.

Aby wykonać te zadania jednostki są wyposażone w bogaty zestaw nowoczesnych urządzeń hydroakustycznych, w tym wyprodukowane przez Kongsberg Maritime: sonar wielowiązkowy EM2040, sonar o zmiennej głębokości zanurzenia MS1000, precyzyjną echosondę hydrograficzną EA 400, a także sonar obserwacji bocznej EdgeTech 4125. Oprócz tego motorówki dysponują holowanym magnetometrem Marine Magnetics SeaSpy2, czujnikiem pomiaru prędkości rozchodzenia się dźwięku w wodzie SVP Plus i zdalnie sterowanym pojazdem podwodnym VideoRay Pro 4.

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.