Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Topol przeciw tarczy

Strategia i polityka, 29 sierpnia 2008

Wczoraj Rosjanie przeprowadzili test rakiety balistycznej RS12M Topol. Źródła nieoficjalne mówią, że testowane było przełamywanie obrony przeciwrakietowej.

Start odbył się z kosmodromu w Plesiecku. Rakieta po pokonaniu w ciągu 25 minut 6 tysięcy kilometrów trafiła w cel umieszczony na poligonie na Kamczatce. Poprzedni test Topola odbył się 8 grudnia 2007. Rakieta startowała wówczas z poligonu Kapustni Jar w obwodzie astrachańskim.

RS-12M to strategiczna rakieta balistyczna, rozwijana od 1977, startująca - zależnie od wersji - z wyrzutni mobilnej lub stacjonarnej. Pierwsze próby prototypu przeprowadzono w 1983, a do uzbrojenia rakiety weszły 5 lat później.

Zasięg Topola wynosi 10,5 tys. km. Dokładność trafienia waha się od 200 do 400 m, zależnie od odległości i rodzaju celu. Gotowość bojową Topol osiąga w ciągu 2 minut od otrzymania przez obsługę rozkazu wystrzelenia.

Od 2010 ma rozpocząć się przezbrajanie Topoli-M w trzy niezależnie naprowadzane, manewrujące głowice, zamiast dotychczasowej pojedynczej. Do 1 stycznia 2009 używanie rakiet wielogłowicowych jest zabronione przez traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. Wobec rozwijania amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej w Europie przedłużenie ważności traktatu lub jego renegocjowanie jest wątpliwe (wcześniej Amerykanie wycofali się jednostronnie z traktatu o obronie antyrakietowej).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.