Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza Floty Czarnomorskiej w Suchumi?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 29 sierpnia 2008

Były dowódca Floty Czarnomorskiej, adm. Eduard Bałtin, poinformował, że możliwe jest utworzenie bazy dla 30 rosyjskich okrętów w stolicy Abchazji - Suchumi.

Ma to być rosyjska odpowiedź na zwiększenie aktywności NATO na Morzu Czarnym. Abchazja to samozwańcza republika wchodząca do niedawna w skład Gruzji, która ogłosiła właśnie niepodległość, uznaną jedynie przez Federację Rosyjską. O utworzenie bazy rosyjskiej marynarki zaapelował abchaski prezydent, Siergiej Bagapsz.

Według adm. Bałtina na bazę nie nadaje się inny abchaski port - Oczamczira, jako zbyt płytki. Można natomiast wykorzystać część towarową portu w Suchumi. Należy ją jednak wcześniej oczyścić z wraków z czasów konfliktu w 1992.

W Suchumi mogłaby stacjonować brygada FCz. Według adm. Bałtina, w grę wchodzą trzy dywizjony - jeden małych okrętów ZOP, dywizjon okrętów lub kutrów rakietowych, oraz dywizjon trałowców dla zapewnienia bezpieczeństwa pływania.

Do portu Suchumi zawinął krążownik rakietowy Moskwa z grupą wsparcia. Jego pobyt ma częściowo charakter promocyjny. Na pokład okrętu mogli wejść mieszkańcy miasta.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.