Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Samoloty przeciwko IED

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 09 kwietnia 2015

US Army zwiększy liczbę samolotów służących do wykrywania improwizowanych urządzeń wybuchowych. 

Jeden z King Airów używanych przez Task Force ODIN-E / Zdjęcie: US Army

Pentagon przyznał Dynamic Aviation Group, kwotę 39 218 969 USD (ok. 146 mln zł) na zakup 6 samolotów turbośmigłowych DHC 8-315. Zostaną one przebudowane w zakładach w Bridgewater do konfiguracji Desert Owl. Prace mają zakończyć się w lipcu 2015.

Samoloty będą działały w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie Saturn Arch. Jego celem jest patrolowanie szlaków komunikacyjnych na terenie Afganistanu w poszukiwaniu improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) i grup talibów, którzy je podkładają.

DHC 8-315 w konfiguracji Desert Owl wejdą najprawdodobniej w skład Task Force ODIN-E (Observe Detect Identify Neutralize-Enhanced) US Army, operującego z lotniska w Bagram. Ich wyposażeniem będą różnego rodzaju urządzenia optoelektroniczne, radiolokator z syntetyczną aperturą i laserowy wskaźnik celów pozwalający na precyzyjne wskazanie lokalizacji IED żołnierzom z zespołów rozminowujących.

Obecnie flota statków powietrznych Task Force ODIN-E składa się najprawdopodobniej z 8 samolotów King Air Saturn Arch, 3 King Air A-200T Desert Owl, jednego DHC 8 Radiant Falcon i niesprecyzowanej liczby bezzałogowców MQ-1B Warrior-Alpha.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.