Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Samoloty przeciwko IED

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 09 kwietnia 2015

US Army zwiększy liczbę samolotów służących do wykrywania improwizowanych urządzeń wybuchowych. 

Jeden z King Airów używanych przez Task Force ODIN-E / Zdjęcie: US Army

Pentagon przyznał Dynamic Aviation Group, kwotę 39 218 969 USD (ok. 146 mln zł) na zakup 6 samolotów turbośmigłowych DHC 8-315. Zostaną one przebudowane w zakładach w Bridgewater do konfiguracji Desert Owl. Prace mają zakończyć się w lipcu 2015.

Samoloty będą działały w ramach przedsięwzięcia o kryptonimie Saturn Arch. Jego celem jest patrolowanie szlaków komunikacyjnych na terenie Afganistanu w poszukiwaniu improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) i grup talibów, którzy je podkładają.

DHC 8-315 w konfiguracji Desert Owl wejdą najprawdodobniej w skład Task Force ODIN-E (Observe Detect Identify Neutralize-Enhanced) US Army, operującego z lotniska w Bagram. Ich wyposażeniem będą różnego rodzaju urządzenia optoelektroniczne, radiolokator z syntetyczną aperturą i laserowy wskaźnik celów pozwalający na precyzyjne wskazanie lokalizacji IED żołnierzom z zespołów rozminowujących.

Obecnie flota statków powietrznych Task Force ODIN-E składa się najprawdopodobniej z 8 samolotów King Air Saturn Arch, 3 King Air A-200T Desert Owl, jednego DHC 8 Radiant Falcon i niesprecyzowanej liczby bezzałogowców MQ-1B Warrior-Alpha.


Drukuj Góra