Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Twarde lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9

Astronautyka, 15 kwietnia 2015

Rakieta nośna Falcon 9 pomyślnie wyniosła na orbitę bezzałogową kapsułę transportową Dragon. Po raz kolejny nie udała się natomiast próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na platformie morskiej.

Udany start rakiety nośnej Falcon 9 z kapsułą Dragon / Zdjęcie: NASA

Wczoraj o 16:10 (22:10 GMC) z przylądka Canaveral wystartowała rakieta nośna Falcon 9R v.1.1., zbudowana przez prywatne przedsiębiorstwo SpaceX. Start został opóźniony o blisko dobę z powodu warunków atmosferycznych. Rakieta wyniosła na orbitę bezzałogową kapsułę transportową Dragon z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ros. MKS, ang. ISS). Oddzieliła się ona do silnika około 12 minut po starcie. Do MKS ma dotrzeć jutro około południa.

Około 5 minut po starcie drugi stopień rakiety oddzielił się od pierwszego. Ten zaś w sposób kontrolowany miał wylądować na bezzałogowej platformie morskiej pływającej na Atlantyku kilkaset kilometrów od Florydy. Takie rozwiązanie ma służyć obniżeniu kosztów poprzez możliwość wielokrotnego wykorzystania stopnia startowego Falcona 9. Poprzednie dwie próby jego odzyskania okazały się nieudane. Tym razem system sterowania doprowadził do trafienia silnika w wyznaczone miejsce na platformie. Niestety, uderzył w nią ze zbyt dużą prędkością i przewrócił. Próbę musiano więc po raz kolejny uznać za nieudaną.

Twarde lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na platformie morskiej / Zdjęcie: SpaceX

Wczorajsza misja była szósta z 12 zakontraktowanych przez NASA lotów z ładunkiem dla ISS. SpaceX ma za realizację programu otrzymać 1,6 mld USD. Tym razem Dragon przewozi ok. 1950 kg ładunku, w tym ekspres do kawy przystosowany do działania w stanie nieważkości. Włoski producent nazwał go ISSpresso.

Następny start Falcona 9 z Dragonem przenoszącym zaopatrzenie dla ISS jest planowane na 22 czerwca br.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.