Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Europoltech 2015: Termowizja z PCO dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 kwietnia 2015

9 kwietnia warszawskie PCO podpisało z Ministerstwem Obrony Narodowej czteroletnią umowę na dostawy 1099 strzeleckich celowników termowizyjnych SCT Rubin o wartości 88,4 mln zł. W tym roku do Wojska Polskiego ma trafić też inna konstrukcja Przemysłowego Centrum Optyki analizująca temperaturowe promieniowanie podczerwieni – lornetka termowizyjna.

Po raz pierwszy sprzęt opracowany w warszawskim PCO trafił do Wojsk Specjalnych. Komandosi zdecydowali się na zakup kilkudziesięciu gogli noktowizyjnych, składających się z dwóch zestawionych na wspólnym mostku monokularów MU-3M Koliber, zamocowanych na gnieździe czołowym hełmu bojowego

Kilka dni temu zakończyły się negocjacje w sprawie dostaw dla Wojska Polskiego dużej partii strzeleckich celowników termowizyjnych SCT Rubin. MON podpisał długoletnią umowę, w ramach której do Sił Zbrojnych ma trafić 1099 tych termowizorów: po 285 tych urządzeń w latach 2015-2017 i 244 w 2018. Koszt jednostkowy celownika wynosi 80,5 tys. zł.

Niemniej jednak, ze względu na ogromne zapotrzebowanie armii możliwe jest przyśpieszenie dostaw. Gdyby tak się zdarzyło, wówczas jeszcze w tym roku wojsko otrzyma 500 celowników termowizyjnych, kolejne pół tysiąca trafi w ręce żołnierzy w 2016, a ostatnia partia 99 w 2017. Warto dodać, że termowizor otrzymał już unikalny numer NSN (NATO Stock Number) 5855-43-001-4710, jednoznacznie identyfikujący go jako sprzęt wojskowy w Sojuszu Północnoatlantyckim.  

Strzelecki Celownik Termowizyjny Rubin mocowany jest na uniwersalnych szynach montażowych broni strzeleckiej (PM-98, wz. 96 Beryl / Mini Beryl)i zespołowej (UKM-2000P i WKM-Bz). Służy do obserwacji i prowadzenia ognia z broni indywidualnej i zespołowej w dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, a także przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Do tej pory MON zakupił łącznie czterysta strzeleckich celowników termowizyjnych SCT Rubin: 200 w 2013 i kolejne dwieście w rok później. W przeciwieństwie do wcześniej dostarczonych urządzeń, w najnowszej wersji wprowadzono kilka poprawek zgłaszanych przez użytkowników. Zmiany obejmują m.in. zastosowanie uproszczonego menu w języku polskim, zamiast po angielsku, jak też wprowadzenie innego kształtu wtyczki do przewodu dostarczającego obraz do ocznika. Wcześniej była prosta, obecnie użyto łamanej. Zmniejszono przez to prawdopodobieństwo przypadkowego zaplątania się przewodu.

Wojsko Polskie zamierza też w 2015 zamówić partię lornetek termowizyjnych. Zakup tego sprzętu ma nastąpić z wolnej ręki w ramach zwiększania polskiego potencjału obronnego. Urządzenie zostało zapowiedziane rok temu na targach MSPO w Kielcach. Lornetki powstają na bazie rozwiązań wykorzystanych w strzeleckim celowniku SCT Rubin. Obecnie testowany jest pierwszy prototyp takiego urządzenia, badania mają zakończyć się do połowy roku.

PCO pochwaliło się też pierwszą w swojej historii dostawą sprzętu noktowizyjnego do polskich Wojsk Specjalnych. Do tej pory formacja ta unikała zakupu wyposażenia od rodzimych dostawców. Niemniej, w ocenie komandosów najnowsze konstrukcje warszawskiego przedsiębiorstwa dorównały zagranicznym rozwiązaniom, stąd decyzja o ich pozyskaniu. Kilkadziesiąt zestawów gogli, będących w istocie zestawionymi monokularami MU-3M dostosowanymi do mocowania na gnieździe czołowym hełmu, trafiło do użytkowników z jednej z polskich jednostek specjalnych. Urządzenia nie były kupowane przez komandosów osobno, pochodzą z partii zamówionej wcześniej przez MON i dostaw w ramach wieloletniego kontraktu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.