Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Europoltech 2015: Thales i cyberbezpieczeństwo

Przemysł zbrojeniowy, 16 kwietnia 2015

Thales zaprezentował na targach Europoltech 2015 urządzenia i oprogramowanie związane z bezpieczeństwem sieci i przesyłania danych. Jeden z zaprezentowanych produktów, TeoPad, zgłoszony został w konkursie Złota Gwiazda Policji.

TeoPad współpracuje z dowolnym urządzeniem działającym w systemie Android. a kompatybilność ze wszystkim aplikacjami zwiększa wygodę użytkowania i uniwersalność

Jednym z głównych aspektów cyberbezpieczeństwa jest ochrona danych przesyłanych pomiędzy sieciami i wewnątrz nich. Do zabezpieczenia transmisji wrażliwych danych z i do sieci chronionych Thales proponuje urządzenie Mistral Gigabit. Jest to sprzęt kodujący, oparty o algorytm AES, korzystający ze 128- lub 256-bitowych kluczy. Jego zadaniem jest szyfrowanie danych wychodzących z sieci i dekodowanie informacji przychodzących, zaszyfrowanych z użyciem Mistrala. Rozwiązanie to umożliwia bezpieczne przesyłanie informacji między sieciami z zachowaniem ich pełnej funkcjonalności. Do zarządzania urządzeniem służy pakiet oprogramowania Mistral Management Center.

Zabezpieczenie przesyłu danych w ramach jednej sieci to z kolei zadanie urządzenia Elips-SD. Działa ono na zasadzie diody elektronicznej. Umożliwia przesyłanie danych tylko w jednym kierunku. Dzięki temu ta część sieci, w której znajdują się najistotniejsze informacje, może zostać efektywnie odizolowana od reszty systemu.

Funkcje oprogramowania dla systemu łączności Cougar pozwalają na używanie ogólnodostępnych map satelitarnych / Zdjęcia: Rafał Janicki

Kolejną propozycją Thalesa jest wspomniany TeoPad. To oprogramowanie dla urządzeń działających w oparciu o system operacyjny Android. TeoPad tworzy odizolowane, bezpieczne środowisko typu sandbox, w ramach którego użytkownik przeprowadza wszelkie operacje wymagające wyższego poziomu zabezpieczeń. Pozwala to na używanie tego samego sprzętu zarówno do pracy z wrażliwymi danymi, jak i na co dzień. Po uruchomieniu aplikacji wszystkie informacje wychodzące są szyfrowane, a połączenia telefoniczne w ramach wcześniej zdefiniowanej sieci są wykonywane w oparciu o kodowany protokół VOIP (Voice Over IP). Również dane fizycznie znajdujące się w pamięci urządzenia mobilnego są zaszyfrowane. Wszystkie procesy zabezpieczające informacje są niezależne od wbudowanych w system operacyjny zabezpieczeń. Co ciekawe, TeoPad współpracuje z aplikacjami stworzonymi dla systemu Android, nie jest więc konieczne tworzenie specjalnego oprogramowania. Oprogramowanie ma francuski certyfikat CSPN i jest używane przez agencje rządowe Francji.

Ciekawym produktem jest też system łączności radiowej Cougar. Dzięki połączeniu tradycyjnych radiostacji i oprogramowania działającego na smartfonach, Thales stworzył interesującą platformę komunikacji, zarówno dla użytkowników mundurowych, jak i osób cywilnych. Podstawowe funkcje radiostacji wspomagane są przez zintegrowany z nią odbiornik GPS i możliwość połączenia z oprogramowaniem Cougar Team, działającym na urządzeniu mobilnym. Możliwe staje się wtedy zlokalizowanie urządzenia komunikacyjnego na mapie, sprawdzenie położenia pozostałych członków drużyny, czy też śladów GPS dla poszczególnych nadajników. Oprogramowanie pozwala też na zmianę ustawień, kodowania i całkowite wyłączenie konkretnej radiostacji z sieci łączności. Użycie WiFi, 3G oraz 4G umożliwia zwiększenie zasięgu. Komunikaty radiowe mogą być bowiem przesyłane za pośrednictwem Internetu. Bezpieczeństwo transmisji zapewnia szyfrowanie AES.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.