Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza budowa pierwszego egipskiego Gowinda

Marynarka wojenna, 16 kwietnia 2015

We Francji rozpoczęto budowę pierwszej korwety rakietowej typu Gowind 2500 zakupionej przez marynarkę wojenną Egiptu.

Przedstawiciele marynarki wojennej Egiptu wzięli udział we wczorajszej ceremonii cięcia blach pod pierwszą korwetę rakietową typu Gowind 2500. Warto dodać, że jest to pierwszy tego typu okręt budowany w Lorient. Sześć bliźniaczych jednostek zakupionych przed kilkoma laty przez Malezję powstaje na terenie lokalnej Boustead Heavy Industries Corporation Berhad / Zdjęcie: DCNS

Umowę o zakupie czterech korwet rakietowych typu Gowind 2500 dla marynarki wojennej Egiptu zawarto latem 2014 (Miliardowe zlecenie DCNS). Wartość porozumienia szacowana jest na ok. 1 mld euro (4 mld zł). Kwota ta nie uwzględnia jednak najprawdopodobniej kosztu wyposażenia pokładowego i uzbrojenia.

Wczoraj rozpoczęto budowę pierwszej z korwet. Okręt powstanie na terenie stoczni DCNS w Lorient, na zachodzie Francji. Jednostka trafi do odbiorcy w 2017. Pozostałe Gowindy zostaną zbudowane bezpośrednio w Egipcie, na zasadzie transferu technologii.

Korwety zbuduje rządowa stocznia z Aleksandrii. Francuski producent zobowiązał się do zapewnienia partnerowi niezbędnego wsparcia technicznego. DCNS dostarczy też wybrane elementy wyposażenia pokładowego. Ostatnia z jednostek powinna znaleźć się w linii na przełomie 2019/2020.

Z kolei już w 2015 Egipcjanie odbiorą pojedynczą fregatę rakietową typu FREMM, Normandie. Co ciekawe, okręt zbudowano pierwotnie z myślą o służbie w Marine Nationale (marynarce wojennej Francji). Porozumienie o zakupie jednostki zawarto w lutym br. Umowa zakłada też nabycie 24 samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale (24 Rafale i fregata FREMM dla Egiptu).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.