Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Europoltech 2015: Paula 2 z Jakusza

Przemysł zbrojeniowy, 16 kwietnia 2015

Przedsiębiorstwo Jakusz pokazało w Warszawie najnowszy pojemnik przeciwwybuchowy Paula 2. Konstrukcja w konfiguracji do użycia na lotniskach, jest odporna na eksplozje ekwiwalentu 5 kg trotylu.

Pojemnik przeciwwybuchowy Paula 2 z platformą obróconą o 180 stopni w celu ułatwienia załadunku. Na obrót pozwala silnik elektryczny zasilany z instalacji pojazdu holującego. Pojemnik można zintegrować z robotem EOD

Prezentowaną wersję posadowiono na dwuosiowej przyczepie. Pozwala to transport urządzenia wybuchowego o masie nie przekraczającej 70 kg i maksymalnych wymiarach 0,7 x 0,7 x 1 m. Ciekawie rozwiązana jest kwestia załadunku pojemnika. Część pojemnika, wraz z platformą na której umieszczany jest podejrzany przedmiot, może obracać się w zakresie 360 stopni, co pozwala na bezproblemową obsługę urządzenia w ograniczonej przestrzeni.

Wbudowany w pojemnik system pobierania gazów podetonacyjnych umożliwia ich bezpieczną utylizację. Urządzenie pozwala na wielokrotny, bezpieczny transport podejrzanych obiektów. Działa w trzech trybach: zdalnym przewodowym, zdalnym bezprzewodowym i awaryjnym. Wersja na przyczepie zasilana jest, poprzez standardowe 7-bolcowe gniazdo z układu elektrycznego pojazdu holującego. Możliwe jest też zabudowanie urządzenia na pojeździe i dostosowanie go do konkretnych wymagań użytkownika.

System pobierania gazów podetonacyjncych pozwala na analizę próbek

Przedsiębiorstwo Jakusz opracowało też transporter pośredni, kompatybilny z urządzeniem Paula 2. Służy on do bezpiecznego przeniesienia podejrzanego obiektu w pobliże pojemnika przeciwwybuchowego.

Na targach prezentowany jest też prototyp pojazdu saperskiego Irys, opartego na podwoziu samochou Oberaigner 6x6 (odmiana Mercedesa). Konstrukcja powstała we współpracy między Jakuszem, AMZ Kutno i Oberaignerem. Może być wyposażona w różne rodzaje pojemników przeciwwybuchowych (zarówno gazoszczelnych, jak i wentylowanych) oraz różne konfiguracje wyposażenia specjalistycznego.

Na targach prezentowany jest też prototyp pojazdu saperskiego Irys, opartego na podwoziu samochou Oberaigner 6x6 (odmiana Mercedesa). Może być wyposażona w różne rodzaje pojemników przeciwwybuchowych oraz różne konfiguracje wyposażenia specjalistycznego / Zdjęcia: Rafał Janicki

Jako jeden z czterech podmiotów na świecie, specjalizujących się w budowie urządzeń przeciwwybuchowych, kościerzyński producent w ciągu ostatnich 2 lat zintensyfikował działania mające na celu zwiększenie zainteresowania międzynarodowego. Przedsiębiorstwo bierze też udział w przetargach w Egipcie, Omanie oraz w krajach bałtyckich. Poza opisywanymi pojemnikami przeciwwybuchowymi oferuje m.in. systemy przechowywania materiałów niebezpiecznych oraz niszczenia dużej liczby improwizowanych urządzeń wybuchowych.


Drukuj Góra