Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwecja zwiększy budżet obronny

Strategia i polityka, 21 kwietnia 2015

Rząd Szwecji porozumiał się z opozycją parlamentarną w sprawie zwiększenia wydatków obronnych kraju w latach 2016-2020.

Decyzja o zwiększeniu wydatków obronnych Szwecji została pozytywnie oceniona przez większość lokalnych mediów i klasy politycznej. Część komentatorów oraz przedstawicieli opozycji parlamentarnej ostrzega jednak, że podniesienie potencjału obronnego państwa będzie wymagało większych nakładów finansowych / Zdjęcie: MO Szwecji

Ponadpartyjne porozumienie w sprawie zwiększenia wydatków obronnych Szwecji zawarto w miniony piątek. Budżet resortu obrony zwiększy się o dodatkowe 10,2 mld SEK (4,3 mld zł) w latach 2016-2020. Środki finansowe zostaną przeznaczone przede wszystkim na podniesienie zdolności wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych oraz ponowne uruchomienie opuszczonej bazy wojskowej na wyspie Gotlandia (Sonary dla szwedzkich OP, 2014-12-08). Rozważane jest też częściowe przywrócenie poboru.

Jednym z priorytetów ministerstwa obrony Szwecji będzie także szybka budowa serii nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych typu A26. Sztokholm zamówił dwie jednostki tego typu w marcu (Szwecja kupi A26, 2015-03-19). Okręty zbuduje i dostarczy rodzima Saab Naval Solutions. Obydwie trafią do Svenska Marinen (marynarki wojennej Szwecji) do 2022. Po wejściu do służby uzupełnią, a w przyszłości zastąpią, eksploatowane od 1996 jednostki typu Gotland (Kongsberg doposaży Gotlandy, 2015-01-28.

Co ciekawe, część szwedzkich komentatorów oraz członków klasy politycznej krytykuje osiągnięte w piątek porozumienie. Eksperci uważają, że wynegocjowane środki finansowe są niewystarczające. W powszechnej ocenie podniesienie potencjału obronnego państwa do odpowiedniego poziomu będzie wymagało znacznie większych inwestycji. Sztab generalny sił zbrojnych Szwecji zwrócił się w ostatnich miesiącach do władz centralnych z prośbą o przeznaczenie dodatkowych 18 mld SEK (7,6 mld zł) na modernizację uzbrojenia i infrastruktury wojskowej.

Krytycy osiągniętego porozumienia przypominają niedawną wypowiedź medialną głównodowodzącego sił zbrojnych Szwecji, gen. Sverkera Göransona. Wojskowy ocenił w wywiadzie udzielonym w styczniu dla Svenska Dagbladet, że w wypadku zbrojnej napaści, kraj będzie w stanie bronić się najwyżej przez tydzień (Bjorklund wzywa do zbrojeń, 2013-02-13). W dodatku obrońcy będą mogli stawiać samodzielnie opór tylko na części jego terytorium.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.