Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Comcept już w służbie

Przemysł zbrojeniowy, 30 kwietnia 2015

Francja dołączyła do nielicznego grona krajów dysponujących wojskową siecią łączności, opartą na bardzo szybkich łączach satelitarnych.

Rysunek: MO Francji

Airbus Defence and Space dostarczył Comcept (COMplément de Capacités en Elongation, Projection et Théâtre), bardzo szybką sieć satelitarną stworzoną na zlecenie francuskiej agencji zamówień obronnych (DGA).  Sieć Comcept będzie używana przez francuskie Ministerstwo Obrony jako uzupełnienie satelitarnego systemu Syracuse. Comcept zapewni bardzo szybką transmisję danych w paśmie częstotliwości Ka. Producent zobowiązał się do wsparcia eksploatacji sieci przez 15 lat.

DGA zleciła Airbus Defence and Space i Actia Telecom budowę systemu naziemnego i sieci Comcept pod koniec 2012. Segment naziemny służy do sterowania francusko-włoskim satelitą Athena-Fidus. System będzie też kompatybilny z przyszłymi satelitami cywilnymi, działającymi w paśmie Ka, które zwiększą możliwości satelity Athena-Fidus.

Sieć Comcept składa się z dwóch stacji dokujących, dwóch centrów kierowania misją oraz terminali stacjonarnych i przenośnych, które umożliwiają dwukierunkową transmisję danych, wideo oraz głosu z wykorzystaniem technologii IP. Actia Telecom i Airbus Defence and Space dostarczyły już 20 stacji HDR (High Data Rate) w mobilnych kontenerach, z antenami  o średnicy 2,4 m, które zapewniają przepustowość do 10 Mb/s.

W tym roku zostanie dostarczonych 250 stacji TMT (Metropolitan Theatre Terminal) z antenami o średnicy 1 m, w kontenerach stacjonarnych lub mobilnych oraz 50 stacji SDT (Small-Size Terminal) z antenami o średnicy 0,7 m, które można transportować w walizkach. Umowa przewiduje też możliwość nabycia dodatkowych stacjonarnych i przenośnych stacji naziemnych, które mogłyby być używane zarówno na terenie Francji, jak i podczas misji ekspedycyjnych.

Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za projekt i weryfikację systemu, dostarczenie wyposażenia dla stacji dokujących, centrów kierowania i wsparcie eksploatacyjne. Natomiast Actia Telecom, które specjalizuje się w łączności satelitarnej i jest dostawcą sprzętu dla francuskiego Ministerstwo Obrony – zajmuje się konstruowaniem, integracją i obsługą stacji naziemnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.