Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozwój Ripsaw

Wojska lądowe, 12 maja 2015

US Army kontynuuje testy bezzałogowego pojazdu terenowego Ripsaw.

Bezzałogowy pojazd terenowy Ripsaw powstał na bazie istniejącego już rozwiązania, opracowanego na początku lat 2000. przez Howe and Howe Technologies z Waterboro w Maine. Zanim pojazdy tego typu wejdą do służby niezbędne będzie przeprowadzenie na terenie Aberdeen Proving Ground w Maryland certyfikacji oraz testów odbiorczych. ARDEC oczekuje od dowództwa US Army szczegółowych wymagań stawianych pojazdom bezzałogowym / Zdjęcie: US Army

Rządowa organizacja Armament Research, Development and Engineering Center (ARDEC) poinformowała o postępach w programie testowym prototypu bezzałogowego pojazdu terenowego, Ripsaw. Próby pozwolą na ocenę możliwości użycia konstrukcji na przyszłym polu walki. Uważa się, że Ripsaw mógłby zastąpić w wielu przypadkach załogowe wozy bojowe.

Pojazd jest bowiem przystosowany do pracy w trybie zdalnym, kiedy sterujący nim operator znajduje się w bezpiecznej odległości. Wóz wyposażono w zestaw kamer pracujących w paśmie światła dziennego i podczerwieni.  Obsługujący wóz żołnierz ma zapewnioną pełną świadomość sytuacyjną. Zasięg łączy układu sterowania wynosi do 1 km.

Wśród możliwych zastosowań Ripsaw na polu walki wymienia się m.in. prowadzenie rozpoznania i zwiadu oraz patrolowanie wybranego obszaru. Pojazd będzie też mógł prowadzić ostrzał pozycji nieprzyjaciela, zanim do akcji wejdą załogowe wozy bojowe. Ripsaw mógłby również znaleźć zastosowanie w policyjnych formacjach porządkowych, np. do tłumienia zamieszek lub nielegalnych demonstracji.

Ripsaw został wyposażony na potrzeby prób w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg M153 Protector, uzbrojony np. w 12,7-mm wkm M2HB, 40-mm granatnik automatyczny Mk19 lub 7,62-mm km M240B. Alternatywą jest opracowany przez ARDEC zsmu ARAS (Advanced Remote Armament System), przystosowany do automatycznego przeładowywania lub zmiany rodzaju używanej amunicji, bez potrzeby ingerencji człowieka.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.