Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni batalion Druzów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 maja 2015

Dowództwo izraelskiej armii zadecydowało o rozwiązaniu we wrześniu 299. samodzielnego batalionu piechoty, ostatniego w pełni druzyjskiego oddziału w Sił Obronnych Izraela (Cahal).

Druzyjscy żołnierze 299. samodzielnego batalionu piechoty Gdud Herew (Miecz), wchodzącego w skład izraelskiej 91. Dywizji uzbrojeni w 5,56-mm bezkolbowe karabinki automatyczne IWI X95. Na zdjęciu dobrze widoczna flaga Druzów

299. samodzielny batalion piechoty Gdud Herew (Miecz), wchodzący w skład izraelskiej 91. Dywizji został utworzony w 1948. Powstał, aby skupić żołnierzy ze wszystkich nieżydowskich mniejszości, którzy zdecydowali się służyć w armii państwa Izrael – Druzów, Beduinów i Czerkiesów. Jest to jedyna jednostka Cahalu, w której oficjalnym językiem jest arabski. Do 1987 formacja nosiła nazwę Oddział 300.

Głównym powodem rozwiązania ostatniej czysto druzyjskiej jednostki Cahalu była chęć pełnej integracji mówiących po arabsku Druzów w armii. Przed podjęciem decyzji przeprowadzono wśród druzyjskich poborowych ankietę. Okazało się, że 99% z nich woli służyć w pododdziałach mieszanych, a nie złożonych tylko z członków własnej mniejszości. Obecnie w 299. batalionie służy 400 Druzów, dalsze 1,9 tys. wchodzi w skład innych izraelskich jednostek wojskowych. Potencjale rozwiązanie jednostki zapowiadane było od 4 lat, zdecydowano się na to dopiero teraz.

299. samodzielny batalion piechoty Gdud Herew (Miecz) został utworzony w 1948. Powstał, aby skupić żołnierzy ze wszystkich nieżydowskich mniejszości, którzy zdecydowali się służyć w armii państwa Izrael – Druzów, Beduinów i Czerkiesów. Jest to jedyna jednostka Cahalu, w której oficjalnym językiem jest arabski

Druzowie to przedstawiciele liczącej sobie 140 tys. osób grupy wyznaniowej i etnicznej o mieszanym pochodzeniu narodowościowym. Zgodnie z decyzją druzyjskich wiedzących (ukkal) od 1955 pełnią od 18 roku życia normalną 3-letnią służbę w izraelskich siłach zbrojnych. W obronie Izraela do 2010 poległo 369 z nich. Druzowie są jedyną mniejszością, która podlega powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Wielu druzyjskich wojskowych pełni rolę dowódców znanych jednostek Cahalu, jak płk Ghassan Elian od 2014 dowódca brygady Golani, czy wcześniej gen. bryg. Imad Fares, były dowódca 91. Dywizji, a wcześniej brygady Giwati (2001-2003). Badania opinii publicznej dowodzą, że 80% druzyjskich nastolatków w wieku przedpoborowym chce służyć w Cahalu. Co ciekawe, to wynik o 5% lepszy, niż w przypadku ich izraelskich kolegów.


Drukuj Góra