Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Reaper w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 13 października 2007

US Air Force ogłosiły, że od 25 września używają uzbrojonego bezpilotowca MQ-9 Reaper. Do 11 października wykonał on już 12 misji bojowych. Dotąd ani razu nie użył uzbrojenia.

Obsługa MQ-9 przed startem do misji bojowej

MQ-9 jest większy (rozpiętość 20 m) i cięższy (4,5 t) niż MQ-1 Predator. Ma dziewięć razy większy zasięg (5800 km), jest trzy razy szybszy (400 km/h), osiąga dwa razy większy pułap (15 km) i może przenosić więcej uzbrojenia - maksymalnie 4 pociski kierowane AGM-114 Hellfire i dwie bomby naprowadzane laserowo GBU-12 Paveway II. Poza tradycyjnymi dla bezpilotowców zadaniami rozpoznania, może atakować cele naziemne, wspierając z powietrza własne jednostki (jego wersja nieuzbrojona, używana przez NASA, nosi nazwę Altair).

USAF dysponują obecnie 9 bsl MQ-9. Dowództwo amerykańskich wojsk lotniczych jest z nich bardzo zadowolone, oceniając że stanowią duży postęp w stosunku do bsl poprzedniej generacji. Gen. Gary North, dowódca US Central Command Air Forces, powiedział że bezpilotowce doskonale uzupełniają załogowe samoloty używane w misjach bojowych USAF - w Iraku i Afganistanie. MQ-9 na stałe bazują w bazie Creech, gdzie szkoleni są piloci i operatorzy wyposażenia pokładowego.

Reaper wykonuje w Afganistanie przeciętnie jedną misję dziennie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.