Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Saudyjski F-15 zestrzelony w Jemenie

Lotnictwo wojskowe, 24 maja 2015

Myśliwiec F-15 saudyjskich wojsk lotniczych został zestrzelony nad północno-zachodnim Jemenem. Jego wrak spłonął, a los pilota jest nieznany.

Szczątki zestrzelonego nad Jemenem saudyjskiego F-15 / Zdjęcie: Press TV

Od 26 marca samoloty Królewskich saudyjskich wojsk lotniczych biorą udział w operacji przeciwko szyitom z ugrupowania Huti w Jemenie. Wczoraj wieczorem jeden z saudyjskich myśliwców F-15 został zestrzelony i rozbił się w rejonie Bayt Khayran dystryktu Bani Harith w północnej prowincji Sana. Wrak samolotu spłonął. Nie wiadomo, co stało się z jego pilotem.

Według lokalnych obserwatorów, zestrzelony F-15 brał udział w atakach na bazę al-Dailami. Baza ta jest kontrolowana przez Huti – ugrupowanie polityczno-zbrojne, zrzeszającego szyickie plemiona z północy kraju. Bojownicy Huti w zeszłym roku zajęli stołeczną Sanę i ruszyli dalej na południe. Huti to ugrupowanie kontrolowane przez Iran, który próbuje ograniczać wpływy saudyjskie w regionie. 

Zestrzelony samolot to prawdopodobnie myśliwiec McDD (Boeing) F-15C Eagle nr rej. 501. Należał do 5. Eskadry Królewskich saudyjskich wojsk lotniczych z bazy King Fahd w Al-Ta'if. To trzeci lub czwarty saudyjski F-15 zestrzelony nad Jemenem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.