Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Typhoon w dawnych barwach

Lotnictwo wojskowe, 25 maja 2015

Royal Air Force przemalowały jeden z samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Nosi on kamuflaż stosowany podczas Bitwy o Anglię.

Widoczny na drugim planie Typhoon nosi oznaczenia Hawker Hurricane Mk.I z 249. Squadronu, którego pilotem podczas Bitwy o Anglię był Flight Lieutenant James Brindley Nicolson / Zdjęcie: MO W. Brytanii

W bieżącym roku mija 75. rocznica Bitwy o Anglię, w historiografii brytyjskiej zwanej Bitwą o Wielką Brytanię, uważanej przez Wyspiarzy za jedną z trzech najważniejszych w historii Imperium Brytyjskiego, obok Trafalgaru i Waterloo. W celu uczczenia tego przełomowego wydarzenia II. wojny światowej Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) postanowiły nanieść na jeden z używanych obecnie samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon kamuflaż, jaki nosiły samoloty z tamtych lat.

Ma on oznaczenia identyczne jak Hawker Hurricane Mk.I z 249. Squadronu, którego pilotem był Flight Lieutenant (kpt.) James Brindley Nicolson. Lotnikowi temu, jako jedynemu spośród myśliwców walczących w Bitwie o Anglię, został przyznany Krzyż Wiktorii – najwyższe odznaczenie wojenne Imperium Brytyjskiego.

Przypomnijmy, że w Bitwie o Anglię szczególnie wyróżniły się polskie jednostki. Początkowo w składzie, a potem u boku RAF, walczyły 4 polskie Squadrony: bombowe 300. i 301. oraz myśliwskie 302. i 303, a także lotnicy w jednostkach RAF. Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich i uszkodzili 36, co stanowiło około 12% strat Luftwaffe.

Z okazji rocznicy Bitwy o Anglię Typhoon w specjalnym kamuflażu, w parze ze Spitfire’em, weźmie udział w licznych pokazach lotniczych na terenie W. Brytanii. Jego pilotem będzie Flight Lieutenant Ben Westoby-Brooks z 29(R). Squadronu.


Drukuj Góra