Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spitfire Mk XVI za 1,9 mln USD

Lotnictwo cywilne, 15 września 2008

Chińska spółka wykupiła z nowozelandzkiej kolekcji Spitfire MK XVI za 2,8 mln dolarów NZ (1,9 mln USD). Chce go przekazać muzeum lotnictwa w Pekinie.

Aukcję kolekcji 17 starych samochodów i samolotu Spitfire Mk XVI z kolekcji World of WearableArt and Classic Cars Museum w Nelson w Nowej Zelandii przeprowadził dom aukcyjny Bonhams and Goldman. Licytacja była bardzo ostra. Ostatecznie samolot kupił North China Shipping Holdings, który reprezentował prezes Yan-Ming Gao. Chińczycy mieli dwóch konkurentów, którzy licytowali powyżej 2 mln NZD. Ostatecznie wraz z należnościami dla domu aukcyjnego chiński holding zapłacił za samolot 3,2 mln NZD.

Stanowiący przedmiot aukcji Supermarine Spitfire LF Mk XVI (Serial No. TE 330) został wyprodukowany w kwietniu 1945 w zakładach Castle Bromwich w West Midlands w ramach kontraktu B 981687/39. Jego napęd stanowił licencyjny silnik Merlin 266 wyprodukowany przez Packard Company. Od czerwca tego roku przez kilka lat służył w Dywizjonie 601 RAF (kod HT-B). Od 1957 samolot latał w Battle of Britain Memorial. W 1959 został podarowany muzeum USAF w Dayton w Ohio. W 1997 kupił go James Slade z Hong Kongu, który samolot wstępnie odrestaurował. 2 lata później odkupiła go rodzina Subritzki z nowozelandzkiego Auckland. Samolot pozostaje niezdatny do lotu. Żeby przywrócić mu pełną sprawność potrzeba co najmniej 400 tys. dolarów na pełny remont zespołu napędowego.

Na świecie istnieje jeszcze ponad 60 myśliwców Spitfire w różnym stanie. Samoloty zdatne do lotu kosztują znacznie więcej niż sprzedany w Nelson - nawet 4,5 - 5 mln dolarów za samoloty starszych serii produkcyjnych.

Dotychczasowy właściciel Spitfire, Don Subritzki, inżynier z Auckland, zajmuje się restauracją kilku innych historycznych samolotów. Jest wśród nich Hawker Hind z 1936 oraz niezwykła rzadkość - dwupłatowy Vickers Vildebeest. Inne odbudowywane obecnie przez Subritzki'ego samoloty to dwusilnikowy Airspeed Oxford i odrzutowy Gloster Meteor.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.