Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Potencjalni następcy fińskich Hornetów

Lotnictwo wojskowe, 12 czerwca 2015

Przetarg na nowe samoloty wielozadaniowe dla wojsk lotniczych Finlandii zostanie ogłoszony za 2-3 lata.

Ostateczny wybór nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią w służbie fińskie Hornety ma zostać dokonany do 2021 / Zdjęcie: MO Finlandii

Jussi Niinisto, minister obrony Finlandii poinformował opinię publiczną, że kierowany przez niego resort otrzymał raport dotyczący przetargu na nowe samoloty wielozadaniowe. Mają one zastąpić F-18 Hornet, używane obecnie przez Ilmavoimat (wojska lotnicze Finlandii). W dokumencie zaleca się, aby proces wyboru został rozpoczęty w 2017/2018. Zdaniem ministra Niinisto oficjalna decyzja o rozpoczęciu przetargu zostanie podjęta przed końcem br., ale rząd powinien zastosować się do wytycznych podanych w raporcie.

Dokładna liczba nowych samolotów wielozadaniowych, jakie zakupi rząd w Helsinkach nie została ujawniona. Przewiduje się, jednak, że będzie ona zbliżona do obecnej. Aktualnie Ilmavoimat mają na stanie 61 Hornetów. Zakończenie ich eksploatacji nastąpić ma w latach 2025-2030. Według szacunków raportu zakup nowych samolotów wielozadaniowych pochłonie 5-10 mld euro (21-42 mld zł). Wybór zwycięzcy dokonany zostanie do 2021.

Gen. dyw. Lauri Puranen, były dowódca Ilmavoimat, kierujący pracami grupy, która przygotowała wspomniany na wstępie raport oświadczył, że jako następców Hornetów Finowie biorą pod uwagę 5 samolotów: Boeing Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter, Lockheed Martin F-35 i Saab Gripen. Żaden z nich nie jest faworytem. Liczba nowych samolotów będzie odpowiadała potrzebom kraju wielkości Finlandii – podkreślił gen. Puranen (Finlandia wybierze Gripena?, 2015-04-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.