Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bezbronne indyjskie Scorpene

Marynarka wojenna, 23 czerwca 2015

Marynarka wojenna Indii naciska na władze, aby te wydały długo wyczekiwaną zgodę na kupno blisko 100 ciężkich torped Black Shark.

Marynarka wojenna Indii chce zakupić 98 ciężkich torped WASS Black Shark, które wejdą do uzbrojenia 6 konwencjonalnych OP typu Kalvari (Scorpène). Uzbrojenie ma kosztować 18 mld INR (1 mld zł) / Zdjęcie: WASS

Marynarka wojenna Indii wprowadzi do służby 6 konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène). Podstawowym uzbrojeniem indyjskich OP będą pociski przeciwokrętowe Exocet SM39 i ciężkie torpedy Black Shark włoskiej spółki Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (WASS). Problem w tym, że kupno torped sabotują władze Indii (Co z torpedami dla indyjskich Scorpene?, 2014-01-22, Indyjskie Scorpene bez torped, 2014-05-15), które zabroniły kontaktów handlowych z grupą zbrojeniową Finmeccanica i wszystkim jej spółkami zależnymi, w tym wspomnianą WASS (Indie wstrzymują przetargi z Finmeccanicą, 2014-08-07).

Włoska grupa zbrojeniowa została wpisana na czarną listę w 2014 w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zaangażowana była inna spółka Finmeccaniki, AgustaWestland. Włosko-brytyjskie przedsiębiorstwo zostało oskarżone o udzielanie płatnej protekcji przy okazji przetargu na dostawę tuzina śmigłowców transportowych dla najważniejszych osób w państwie.

Konkurs wygrała włosko-brytyjska oferta w postaci AW101. Umowa została jednak anulowana po odbiorze kilku wiropłatów (Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP, 2014-01-01). Dowództwo marynarki wojennej Indii zwróciło się w ostatnich tygodniach do władz centralnych z apelem o częściowe zniesienie tych ograniczeń prawnych.

Ministerstwo obrony zapowiedziało, że przyjrzy się sprawie. Rząd nakłaniany jest do wykreślenia programu zakupu ciężkich torped WASS dla Scorpène z czarnej listy. Dowództwo marynarki wojennej obawia się, że w przeciwnym razie nowym indyjskich OP grozi utrata potencjału bojowego. Na niekorzyść Indii działa też czas. Pierwszy z okrętów rozpocznie latem roczny program testów morskich, a także szkolenia i zgrywania załogi. W linii powinien znaleźć się jesienią 2016 (INS Kalvari coraz bliżej, 2015-04-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.