Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezbronne indyjskie Scorpene

Marynarka wojenna, 23 czerwca 2015

Marynarka wojenna Indii naciska na władze, aby te wydały długo wyczekiwaną zgodę na kupno blisko 100 ciężkich torped Black Shark.

Marynarka wojenna Indii chce zakupić 98 ciężkich torped WASS Black Shark, które wejdą do uzbrojenia 6 konwencjonalnych OP typu Kalvari (Scorpène). Uzbrojenie ma kosztować 18 mld INR (1 mld zł) / Zdjęcie: WASS

Marynarka wojenna Indii wprowadzi do służby 6 konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène). Podstawowym uzbrojeniem indyjskich OP będą pociski przeciwokrętowe Exocet SM39 i ciężkie torpedy Black Shark włoskiej spółki Whitehead Alenia Sistemi Subacquei (WASS). Problem w tym, że kupno torped sabotują władze Indii (Co z torpedami dla indyjskich Scorpene?, 2014-01-22, Indyjskie Scorpene bez torped, 2014-05-15), które zabroniły kontaktów handlowych z grupą zbrojeniową Finmeccanica i wszystkim jej spółkami zależnymi, w tym wspomnianą WASS (Indie wstrzymują przetargi z Finmeccanicą, 2014-08-07).

Włoska grupa zbrojeniowa została wpisana na czarną listę w 2014 w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zaangażowana była inna spółka Finmeccaniki, AgustaWestland. Włosko-brytyjskie przedsiębiorstwo zostało oskarżone o udzielanie płatnej protekcji przy okazji przetargu na dostawę tuzina śmigłowców transportowych dla najważniejszych osób w państwie.

Konkurs wygrała włosko-brytyjska oferta w postaci AW101. Umowa została jednak anulowana po odbiorze kilku wiropłatów (Indie anulowały kontrakt na śmigłowce VIP, 2014-01-01). Dowództwo marynarki wojennej Indii zwróciło się w ostatnich tygodniach do władz centralnych z apelem o częściowe zniesienie tych ograniczeń prawnych.

Ministerstwo obrony zapowiedziało, że przyjrzy się sprawie. Rząd nakłaniany jest do wykreślenia programu zakupu ciężkich torped WASS dla Scorpène z czarnej listy. Dowództwo marynarki wojennej obawia się, że w przeciwnym razie nowym indyjskich OP grozi utrata potencjału bojowego. Na niekorzyść Indii działa też czas. Pierwszy z okrętów rozpocznie latem roczny program testów morskich, a także szkolenia i zgrywania załogi. W linii powinien znaleźć się jesienią 2016 (INS Kalvari coraz bliżej, 2015-04-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.