Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

7,62 mm x 35 dla NL-MARSOF

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 lipca 2015

Holandia poszukuje subkarabinków do amunicji 7,62 mm x 35 (300 BLK) i dużej partii nabojów tego kalibru dla morskich komandosów z jednostki NL-MARSOF.

Morska jednostka działań specjalnych NL-MARSOF wchodząca w skład holenderskiego korpusu piechoty morskiej składa się z trzech szwadronów: kontrterrorystycznego M, operacji morskich C i szkolnego T. Dodatkowo jej elementem jest grupa wsparcia SOFSG. Podstawowym uzbrojeniem komandosów są niemieckie 5,56-mm subkarabinki HK416D10RS / Zdjęcie: Holenderskie ministerstwo obrony

Holandia jest pierwszym państwem, które oficjalnie ogłosiło przetarg na dostawy broni do amunicji 7,62 mm x 35 dla jednostek specjalnych. Do tej pory konstrukcje do tego naboju były testowane przez kilka krajów, ale żaden nie poinformował o ich przyjęciu do uzbrojenia. Mimo tego, można podejrzewać, że subkarabinki tego kalibru są używane m.in. przez jednostki podległe USSOCOM.

Netherlands Maritime Special Operations Force (NL-MARSOF) poszukuje 195 subkarabinków oraz 1,82 mln nabojów (w tym 1,34 mln z pociskami zwykłymi, 244 tys. z poddźwiękowymi oraz 231 tys. z ekologicznym fragmentującymi).

Amunicja 7,62 mm x 35 (300 BLK lub .300 AAC Blackout) zaprezentowana przez AAC na targach SHOT Show 2011

Morska jednostka działań specjalnych NL-MARSOF wchodząca w skład holenderskiego korpusu piechoty morskiej jest utworzona na wzór brytyjskiego Special Boat Service. Składa się z trzech szwadronów – kontrterrorystycznego M, operacji morskich C i szkolnego T. Dodatkowo jej elementem jest wsparcia Special Operations Forces Support Group (SOFSG).

Do tej pory podstawowym uzbrojeniem holenderskich komandosów były niemieckie 5,56-mm subkarabinki HK416D10RS z 254-mm lufami, które wprowadzono kilka lat temu w miejsce używanych wcześniej kanadyjskich Diemaco C8A1GD.

W 2011 AAC pokazała w Las Vegas subkarabinek do naboju 7,62 mm x 35 powstały przez połączenie opracowanej przez przedsiębiorstwo komory zamkowej z lufą kalibru 7,62 mm z komorą spustową z H&K HK416. Podobna konstrukcja może być też zaoferowana Holendrom / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Amunicja 7,62 mm x 35 została opracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo Advanced Armament Corporation (AAC) w 2010 pod nazwą .300 AAC Blackout. Wykorzystano standardowe pociski 7,62 mm oraz zmodyfikowaną łuskę od 5,56 mm x 45. W 2011 została ustandaryzowana przez amerykańską organizację SAAMI (odgrywa podobną rolę, jak C.I.P. w Europie) i nazwana 300 BLK.

Ideą przyświecającą konstruktorom było opracowanie amunicji pośredniej kalibru 7,62 mm dostosowaną do strzelania z broni automatycznej o krótkiej lufie, charakteryzującej się wysoką energią kinetyczną, łatwą do wyciszenia i podobnymi wymiarami do naboju 5,56 mm x 45. To ostatnie miało pozwolić na użycie jej w standardowych magazynkach do M16, a ponadto umożliwić łatwe dostosowanie do nowej amunicji dotychczas używanej broni na bazie karabinka AR-15/M16.

Nabój 7,62 mm x 35 z 8-gramowym pociskiem wystrzelony z krótkiej 228 mm lufy ma energię kinetyczną o 37% wyższą, od 4-gramowego pocisku M855 naboju 5,56 mm x 45.

Amunicja 300 BLK, podobna ideowo do rosyjskiej 9 mm x 39 (używanej m.in. w karabinkach AS Wał, WSS Wintorez, OC-14 Groza, czy AK-9), ma służyć do strzelania na krótkie odległości, a broń nim zasilana zastąpić pistolety maszynowe i 5,56-mm subkarabinki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.