Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia walczy z przemytnikami

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 09 lipca 2015

Australia aktywnie włącza się w walkę ze zorganizowaną przestępczością u wschodnich wybrzeży Afryki.

Wkład Australii w walkę ze zorganizowaną przestępczością u wschodnich wybrzeży Afryki jest nie do przecenienia. Australijskie okręty zabezpieczyły w ciągu ostatnich 2 lat kontrabandę o rynkowej wartości aż 2,3 mld AUD / Zdjęcie: MO Australii

Sukcesy odnoszone przez społeczność międzynarodową w walce z terroryzmem i piractwem morskim byłyby o wiele mniejsze, gdyby nie pomoc Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarki wojennej Australii). Canberra regularnie wysyła swoje okręty do walki z grupami zbrojnymi, które destabilizują państwa Afryki i Bliskiego Wschodu, a także utrudniają międzynarodowy handel.

Australijskie okręty stacjonują w regionie w ramach jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF). RAN patroluje wody Oceanu Indyjskiego, okalające wschodnie wybrzeża Afryki i zwalcza zorganizowane grupy przestępcze, trudniące się przede wszystkim przemytem narkotyków i innych substancji odurzających. Dochód z tego nielegalnego procederu często służy finansowaniu działalności bojówek islamistycznych.

Zadanie ochrony australijskich interesów w regionie od kilku miesięcy wypełnia HMAS Newcastle (FFG 06), jedna z czterech fregat rakietowych typu Adelaide. Jednostka udaremniła w ciągu ostatnich 8 tygodni aż 6 prób przemytu narkotyków, rekwirując 1,4 t środków odurzających o rynkowej wartości 413 mln AUD (1,1 mld zł). Ostatni sukces odnotowano 3 lipca, kiedy Australijczycy przejęli kontrabandę w postaci 139 kg heroiny. Straty przemytników wyceniono na 41 mln AUD (116 mln zł). Warto dodać, że okręty RAN, działające w ramach CTF-150, zabezpieczyły w ciągu ostatnich 2 lat kontrabandę wartą ok. 2,3 mld AUD (6,5 mld zł).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.