Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja szwedzkich kutrów patrolowych

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lipca 2015

W Szwecji rozpoczęto przygotowania do remontu i modernizacji szybkich kutrów patrolowych typu Tapper.

Svenska Marinen przyjęła do służby w latach 1993-1999 dwanaście szybkich kutrów patrolowych typu Tapper (Bevakningsbåt typ 80). Okręty mają 22 m długości i 5,4 m szerokości. Wyporność wynosi 62 t. Jednostki rozwijają 25 w. Załogę stanowi 8 oficerów i marynarzy. Na uzbrojenie składają się m.in. 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe, miny morskie i rakietotorpedy. Jednostki typu Tapper przystosowano do patrolowania wód morza terytorialnego, w celu wykrywania i niszczenia nieprzyjacielskich okrętów podwodnych / Zdjęcie: Swede Ship Marine 

Grupa stoczniowa Swede Ship Marine rozpoczęła przygotowania do remontu i modernizacji kutra patrolowego HMS Rapp (88), typu Tapper (Bevakningsbåt typ 80), połączonej z wydłużeniem trwałości użytkowej. Prace będą prowadzone w Tjörn, na zachodzie kraju. Svenska Marinen (marynarka wojenna Szwecji) odbierze okręt latem 2016.

Szwedzka rządowa agencja ds. zamówień wojskowych (FMV) zleciła w kwietniu Swede Ship Marine wykonanie remontu 5 okrętów typu Tapper. Svenska Marinen eksploatowała je od połowy lat 1990. W ramach prac ocenie poddany zostanie m.in. stan techniczny kadłuba, nadbudówki i elementów układu pędnego. Kutry otrzymają również nowe wyposażenie pokładowe, w tym moduły nawigacji satelitarnej, urządzenia łączności radiowej i wydajniejsze sonary, które dostarczy i zabuduje norweski Kongsberg Maritime.

Svenska Marinen przyjęła do służby w latach 1993-1999 dwanaście szybkich kutrów patrolowych typu Tapper. Dowództwo marynarki wojennej Szwecji podjęło kilka lat temu decyzję o stopniowym wycofywaniu tych okrętów ze służby. Tłumaczono ją m.in. pogarszającym się stanem technicznym jednostek i problemami budżetowymi resortu obrony, które miały wynikać z polityki cięć wydatków obronnych państwa, prowadzonej przez kolejne szwedzkie rządy.

Decyzja o utrzymaniu w linii i modernizacji co najmniej 5 jednostek typu Tapper została ogłoszona, dość niespodziewanie, pod koniec 2014. Rząd Szwecji zapowiedział wówczas zmianę priorytetów polityki obronnej, w reakcji na kryzys na wschodzie Ukrainy i coraz liczniejsze przypadki wykrywania obecności rosyjskich okrętów podwodnych u granic wód terytorialnych państw skandynawskich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.