Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanada wypożyczy BAC Cantabria

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lipca 2015

Dowództwo marynarki wojennej Hiszpanii wydało wstępną zgodę na wypożyczenie Kanadzie okrętu zaopatrzeniowego BAC Cantabria (A 15).

Kanada wypożyczy na co najmniej kilka miesięcy hiszpański okręt zaopatrzeniowy BAC Cantabria (A 15). Okręt będzie eksploatowany w 2016 / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Royal Canadian Navy (RCN, królewska marynarka wojenna Kanady) poszukuje okrętów zaopatrzeniowych, które wypełnią lukę, powstałą po zakończeniu eksploatacji 2 jednostek tej klasy, HMCS Protecteur (AOR 509) i HMCS Preserver (AOR 510, HMCS Protecteur wycofany z linii, 2015-05-18), typu Protecteur. Ottawa chciałaby wprowadzić w ich miejsce BAC Cantabria (A 15), który służy pod hiszpańską banderą od lata 2010.

Hiszpańskie media poinformowały, powołując się na źródła w ministerstwie obrony, że Madryt wydał już wstępną zgodę na wypożyczenie Kanadzie swojego okrętu. Strony rozpoczęły ustalanie warunków porozumienia i zasad, na jakich eksploatowany będzie BAC Cantabria. Jednostka ma trafić do Kanady w 2016.

Wypożyczenie BAC Cantabria nie jest pierwszym rozwiązaniem przejściowym, na jakie zdecydowało się dowództwo RCN. Ottawa wynajmie również cywilny statek transportowy, który po przebudowie, przez następne 5-6 lat będzie służył do zaopatrywania kanadyjskich okrętów wykonujących działania bojowe na morzu. Rząd Kanady rozpoczął w czerwcu rozmowy z prywatną stocznią Chantier Davie z Quebecu, która przygotuje jednostkę do nowej roli (Kanada wynajmie okręt zaopatrzeniowy, 2015-06-24).

Dopiero na początku 2020. RCN odbierze pierwszy z serii nowych okrętów zaopatrzeniowy, które powstaną w ramach programu Joint Support Ship (JSS). Kanada zakupi 2 jednostki tej klasy, płacąc za nie 2,6 mld CAD (7,5 mld zł, Kolejne opóźnienia JSS?, 2015-05-28).

Warto przypomnieć, że Armada Española (marynarka wojenna Hiszpanii) w 2013 wypożyczyła swój okręt zaopatrzeniowy Australii. BAC Cantabria spędził na Antypodach 9 miesięcy (SPS Cantabria wraca do Hiszpanii, 2013-11-04). Jednostka służyła do szkolenia australijskich marynarzy.

Zgoda na wypożyczenie hiszpańskiego zaopatrzeniowca wynikała z chęci jego rozpromowania w regionie. Australia i Nowa Zelandia przygotowują się do zakupu nowych okrętów tej klasy. Jednym z oferentów w obu przetargach będzie Navantia – producent BAC Cantabria (Navantia lobbuje w Wellington, 2015-07-07; Navantia bliżej wygranej w Australii, 2014-10-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.