Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

C-130XL – konkurent A400M?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 września 2008

Lockheed Martin ujawnił projekt powiększonego samolotu transportowego Hercules, oznaczonego jako C-130XL. Maszyna o udźwigu sięgającym 30 ton miałaby konkurować z europejskim A400M.

O nowym pomyśle poinformował Flight Global. Projekt powstaje w oddziale Lockheed Aeronautics w Marietta na bazie C-130J. Ponieważ US Air Force nie sformułowały jeszcze wymagań na samolot tej klasy, Lockheed Martin prowadzi jedynie analizy teoretyczne. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że gdyby pojawiło się konkretne zamówienie, producent mógłby dostarczyć nowe samoloty w ciągu 5 lat.

Lockheed Martin wychodzi w ten sposób naprzeciw sygnalizowanej przez USAF potrzebie zakupu po 2015 samolotów transportowych dla planowanych brygad FCS (Future Combat System). Standardowy C-130J okazał się za mały do przewozu pojazdów, które powstają w ramach programu (a właściwie - pojazdy muszą być większe niż planowano, by zapewnić żołnierzom odpowiedni poziom bezpieczeństwa).

Samoloty C-130 Hercules są produkowane od połowy lat 1950. Mogą przewozić ładunek o masie do ok. 20 ton. Ich zasięg nie przekracza 8 tys. km.

Konkurencyjną ofertę zgłosił Boeing. Proponuje on zmodernizowany samolot C-17B Globemaster III z mocniejszym napędem, poszerzonymi klapami i wzmocnionym podwoziem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.