Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słoweńcy rezygnują z Elbitu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 23 września 2008

Słoweńskie ministerstwo obrony poinformowało o rezygnacji z ORCWS, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia (zsmu) Elbitu, na rzecz systemów Protector M151 norweskiego Kongsberga. Powodem była wadliwa praca w niskich temperaturach.

Na mocy porozumienia z Partią, z 2006, Słowenia ma nabyć łącznie 135 egz. transporterów AMV 8x8, w różnych konfiguracjach (łącznie z samobieżnym moździerzem kalibru 120 mm). Część pojazdów ma być wyprodukowana w Finlandii, jednak większość zostanie zmontowana w zakładach Gorenje. Z kolei spółka Rotis jest odpowiedzialna za dostawy systemów wieżowych.

Pierwotnie zakładano, że dostarczy je izraelski Elbit, który miał opracować bezzałogową wieżę dla armaty kalibru 30 mm oraz przystosować do zamontowania na AMV zsmu ORCWS, z wkm kalibru 12,7 mm lub granatnikiem maszynowym. Kontrakt miał wartość ok. 40 mln USD.

Program testów udowodnił jednak, że systemy izraelskie zawodzą w niskich temperaturach - Rotis nie był w stanie dostarczyć sprawnych urządzeń w nakazanym terminie. Dlatego ministerstwo obrony zgodziło się na propozycję zakładu, by skorzystać ze sprawdzonych zsmu Protektor M151, norweskiego Kongsberga.

Przedstawiciele resortu stwierdzili, że zmiana dostawcy nie wpłynie na wcześniej zakładane terminy przekazania zsmu do zakładów Gorenje, nie zwiększy również budżetu programu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.