Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

GKN kupuje Fokkera

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 28 lipca 2015

Brytyjskie przedsiębiorstwo GKN kupiło aktywa holenderskiego Fokker Technologies.

Do końca br. Fokker Technologies wejdzie w skład GKN Aerospace, jednak zachowa dawną nazwę / Zdjęcie: Fokker

Dziś brytyjska grupa GKN poinformowała o nabyciu aktywów holenderskiej spółki Fokker Technologies od Arle Capital. Wartość transakcji to 706 mln euro (2,93 mld zł).

Wytwórnia Fokker została założona w 1912 przez Holendra Antona Fokkera, jednego z pionierów lotnictwa. Spod jego ręki wyszedł m. in. słynny myśliwiec I wojny światowej Fokker Dr.I, czy samolot pasażerski F.VII/3m. Fokker zmarł w 1933, ale zakłady kontynuowały działalność. Zniszczone podczas działań w II wojnie światowej wytwórnie odbudowano. Produkowano w nich turbośmigłowe samoloty pasażerskie F27, F28, a następnie odrzutowe Fokker 50, 70 i 100 (Popyt na Fokkery nie słabnie, 2014-07-22). Holenderskie przedsiębiorstwo zajmowało się też licencyjną produkcją samolotów bojowych F-104 i F-16.

W 1996 Fokker ogłosił bankructwo. Dział badań kosmicznych stał się Dutch Space, która została w 2005 wykupiona przez EADS. Zakłady, które produkowały części zamienne do samolotów i zajmowały się ich naprawami zostały przejęte przez Stork N.V. i obecnie noszą nazwę Fokker Technologies. W skład spółki wchodzą Fokker Aerostructures, Fokker Landing Gear, Fokker Elmo i Fokker Services, specjalizujące się w projektowaniu i produkcji struktur, wiązek elektrycznych i podwozi (Fokker wyposaży Boeinga w wersji VIP, 2014-12-09). W międzyczasie powstała też spółka Rekkof Aircraft, której zadaniem jest wznowienie produkcji Fokkerów 70NG i 100NG. Obecnie Fokker Technologies zatrudnia 5 tys. pracowników i prowadzi działalność w Europie, Ameryce Pn. i Azji. Przychody w 2014 wyniosły 758 mln euro (3,15 mld zł).

Brytyjska grupa GKN zatrudnia ponad 50 tys. osób w zakładach w 30 krajach na całym świecie. Dział GKN Aerospace, w skład którego wchodzi 12 tys. pracowników, odpowiada za dostawy struktur statków powietrznych i silników lotniczych oraz instalacji paliwowych i pływaków awaryjnych.

Po nabyciu Fokker Technologies GKN stanie się jednym z największych dostawców struktur lotniczych w świecie. Holenderskie przedsiębiorstwo wejdzie w skład GKN Aerospace, ale jego siedzibą nadal będzie Holandia. Tam także prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe. Zakończenie transakcji zakupu nastąpić ma przed końcem br., po zakończeniu negocjacji ze związkami zawodowymi i dopełnieniu formalności prawnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.