Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zrekonstruowane malowanie Iskry z MLP

Lotnictwo cywilne, 29 lipca 2015

Samolot TS-11 Iskra z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymał zrekonstruowane malowanie. Oryginalnie naniesiono je w 1992.

Ekipa rekonstruktorów i pracowników MLP obok Iskry z naniesionym na nowo okolicznościowym malowaniem / Zdjęcie: Filip Jereczek-Bambrowicz

W tracie przygotowywania kalkomanii dla Iskier, używanych w pułkach bojowych polskich wojsk lotniczych, Filip Jereczek-Bambrowicz dowiedział się, że w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się samolot TS-11 (3H-1409), który w 1992 otrzymał specjalne malowanie z okazji 40-lecia 28. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Wówczas wpadł na pomysł, aby je zrekonstruować.

W dn. 21-23 lipca ekipa w składzie: Filip Jereczek-Bambrowicz, Ryszard Kuras (współtwórca oryginalnego malowania, emerytowany technik 28. PLM), Wojciech Butrycz (krakowski modelarz), Bogdan Żołnierowicz i Zbigniew Żołnierowicz zrekonstruowała malowanie krakowskiej Iskry. Nad przebiegiem działań rekonstruktorów czuwali pracownicy MLP: dyrektor Krzysztof Radwan, Krzysztof Mroczkowski i Piotr Opalewski. Przedsiębiorstwo ModelMaker ufundowało  farby, maski do godeł oraz pokryło koszt przejazdu ekipy.  Do MLP należało przygotowanie samolotu do malowania i pokrycie go biała farbą.

Prace trwały ok. 200 roboczogodzin. W ich trakcie, dzięki zdjęciom z prywatnej kolekcji Ryszarda Kurasa odkryto wiele ciekawostek dotyczących malowania. Już wkrótce zaowocuje to szerszym opracowaniem i nową kalkomanią dla tego samolotu.

Na podstawie informacji Filipa Jereczek-Bambrowicza


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.