Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezentacja Growlera dla RAAF

Lotnictwo wojskowe, 30 lipca 2015

Boeing zaprezentował pierwszy samolot walki elektronicznej EA-18G Growler, przeznaczony dla wojsk lotniczych Australii.

Pierwszy EA-18G, jaki trafi do RAAF, jest zarazem 116. wyprodukowanym samolotem tego typu. Dotychczas producent zdobył zamówienia na 165 Growlerów / Zdjęcie: Boeing

W zakładach Boeinga w St. Louis zaprezentowano wczoraj pierwszy samolot walki elektronicznej EA-18G Growler, którego odbiorcą będą Royal Australian Air Force (RAAF, królewskie wojska lotnicze Australii). Rząd w Canberze jest pierwszym i dotychczas jedynym zagranicznym nabywcą samolotów tego typu.

Początkowo Australijczycy zamierzali przebudować na Growlery połowę z 24 posiadanych samolotów wielozadaniowych F/A-18F Super Hornet. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano i w czerwcu 2014 zawarto kontrakt na dostawę 12 EA-18G (Kolejne F/A-18 dla Australii, 2013-03-02).

Oblot pierwszego australijskiego Growlera odbył się 13 lipca, także w St. Louis. Obecnie trwają próby drugiego EA-18G przeznaczonego dla RAAF. W sierpniu obydwa samoloty zostaną przebazowane do Naval Air Station China Lake w Kalifornii, gdzie prowadzone będą ich próby.

W 2016 australijskie Growlery trafią do NAS Whidbey Island, w stanie Waszyngton. Tam lotnicy RAAF będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem kolegów z US Navy. Pierwszy EA-18G zostanie przekazany Australijczykom w 2017.

Podstawowym zadaniem australijskich Growlerów będzie wsparcie samolotów F/A-18F i F-35A (Drugi australijski F-35A oblatany, 2014-10-05). Te ostatnie od końca 2018 będą zastępowały w służbie F/A-18A/B. W odróżnieniu od amerykańskich EA-18G samoloty RAAF zostaną przystosowane do przenoszenia zasobnika Advanced Targeting Forward Looking Infrared (ATFLIR) i pocisków powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder. Jest to wynikiem doświadczeń zdobytych przez lotników US Navy podczas operacji nad Libią.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.