Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL zakazuje eksportu dużych bsl

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 01 sierpnia 2015

Władze ChRL wprowadziły zakaz eksportu latających bezzałogowców osiągających pułap ponad 15,4 km. Zakaz dotyczy też chińskich superkomputerów.

Model chińskiego bsl Dark Sword / Zdjęcie: cnn

Władze ChRL wprowadziły zakaz eksportu dużych bezzałogowców. Chodzi o bsl osiągające pułap ponad 15,4 km i zdolne do utrzymywania się w powietrzu ponad godzinę w warunkach silnego wiatru. Zakaz ma wejść w życie 15 sierpnia 2015. Chińczycy uzasadniają go względami bezpieczeństwa narodowego.

Ministerstwo handlu ChRL zakazało też eksportu superkomputerów. Granica ma być 8 teraflops (operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). To pierwsze takie ograniczenie w historii. Dotąd to raczej ChRL była objęta ograniczeniami handlowymi przez inne państwa. ChRL jest obecnie jednym największym producentów superkomputerów, rywalizując z USA i Japonią.

Chińscy producenci bsl są zaskoczeni zakazem. Podkreślają jednak, że nie wpłynie on na eksport małych cywilnych bezzałogowców. Shao Jianhuo, wiceprezes DJI Technology Co., kontrolującego 70% światowej produkcji komercyjnych bsl, powiedział nawet, że rozumie potrzebę ochrony nowoczesnych chińskich technologii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.