Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy będą się szkolić na Skytruckach?

Lotnictwo wojskowe, 10 sierpnia 2015

Bundeswehra zamierza wypożyczyć samoloty transportowe Skytruck i używać ich do szkolenia spadochroniarzy.

Jesienią ma rozpocząć się szkolenie niemieckich spadochroniarzy z użyciem samolotów Skytruck / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Według niemieckich mediów Bundeswehra nosi się z zamiarem wynajęcia prywatnego przedsiębiorstwa, które dostarczy samoloty przystosowane do szkolenia spadochroniarzy. Pod uwagę brane są polskie Skytrucki (USA wycofują Skytrucki, 2015-07-16).

Dowódca ośrodka zajmującego się szkoleniem, płk Carsten Jahnel mówi, że główną zaletą Skytrucka jest o wiele niższy koszt zakupu i eksploatacji w porównaniu z używanymi obecnie Transallami. Musimy być szybsi i bardziej skuteczni. Skytruck zabiera 16 spadochroniarzy i ma zdolności skróconego startu i lądowania, dzięki czemu może operować z lotniska w Altenstadt. Natomiast Transalle znajdują się w bazie Landsberg-Lech i nie zawsze są dostępne do szkolenia – dodaje płk Jahnel.

Obecnie niemiecki urząd Bundeswehry ds. infrastruktury, ochrony środowiska i usług (BAIUDBw) prowadzi negocjacje z prywatnym przedsiębiorstwem, które zamierza zakupić niesprecyzowaną liczbę Skytrucków i zaoferować wojsku swoje usługi. Wybór typu został dokonany w porozumieniu z siłami zbrojnymi. Według szacunków niemieckich specjalistów koszt godziny lotu Skytrucka to 5 tys. euro (ok. 21 tys. zł).

Niemcy zamierzają używać co najmniej 2 Skytrucków do szkolenia spadochroniarzy, już od jesieni br. Jednak zapotrzebowanie na ich usługi może być znacznie większe, ponieważ swoich spadochroniarzy szkolą także siły specjalne i marynarka wojenna.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.