Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rusza proces zakupu OP Indii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 września 2008

Indyjska marynarka wojenna wysłała list intencyjny do producentów okrętów podwodnych. Chce zakupić 6 jednostek z napędem dieslowskim.

Największe szanse na otrzymanie indyjskiego zlecenia ma francuska DCNS, producent Scorpène (na zdjęciu chilijski O'Higgins, w trakcie budowy w stoczni w Lorient, przed wodowaniem w 2003). W umowie z 2005 znalazł się bowiem zapis o opcji na kolejne 6 okrętów. Nie jest jednak oczywiste, czy montaż zostanie zlecony stoczni w Bombaju. Marynarka chciałby wykreować drugi, rodzimy ośrodek budowy okrętów podwodnych / Zdjęcie: DCNS

Indyjska marynarka wojenna ma 16 okrętów podwodnych. Dziesięć to jednostki typu Kilo, dostarczone w latach 1986-2000, cztery to niemieckie typ 209 (1986-1994) i dwie przestrzale jednostki Projektu 641, czyli bliźniacze okręty naszych wycofanych w 2003 ORP Dzik i ORP Wilk.

W związku z tym, że Pakistan i Chiny - najwięksi konkurenci Indii - w ostatnich latach podjęli szeroko zakrojone plany modernizacji własnych sił podwodnych, także Indie zdecydowały się na odmłodzenie i powiększenie swojego potencjału.

W 2005 podpisały z Francją umowę na dostawę 6 nowoczesnych jednostek dieslowskich typu Scorpène, o wartości 3,5 mld USD. Pierwsze mają trafić do odbiorcy ze stoczni Mazagon w Bombaju, w 2012. Zastąpią Foxtroty (Projekt 641) i okręty niemieckie, które będą sukcesywnie wycofywane od 2015.

Teraz indyjska marynarka wojenna rozpoczęła oficjalnie działania w celu pozyskania kolejnej partii podobnych jednostek. Oznacza to, że przyszły użytkownik poszukuje OP o wyporności nawodnej ok. 1,5 tys. t, z napędem niezależnym od powietrza atmosferycznego, których głównym celem będzie zwalczanie jednostek nawodnych i podwodnych, z możliwościami atakowania celów lądowych, przy pomocy pocisków samosterujących, odpalanych z wyrzutni torpedowych.

Teoretycznie w grę wchodzą francuskie Scorpène, niemieckie U-214 i rosyjskie Amury. W przyszłym roku, po wstępnych odpowiedziach producentów, Indie planują wysłanie szczegółowych zapytań ofertowych lub od razu uruchomienie przetargu.

Nowe okręty nie mają jedynie zastępować wycofywanych jednostek. Indie zamierzają zwiększyć liczebność swoich sił i w najbliższych latach zakupić aż 30 OP, które powinny zostać w całości wykonane w kraju. Przynajmniej 6 z nich będzie atomowymi okrętami z wyrzutniami pocisków, zdolnych przenosić głowice nuklearne.

Odstępstwem od tej zasady może być pozyskanie w najbliższym czasie 1-2 rosyjskich Akuł, które powinny jak najszybciej zapewnić Indiom posiadanie morskiego elementu triady atomowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.