Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ważenie pasażerów przed lotem

Lotnictwo cywilne, 13 sierpnia 2015

Uzbekistan Airways zamierzają wprowadzić ważenie pasażerów podczas odprawy przed lotem. Przewoźnik chce w ten sposób określić średnią masę pasażera z bagażem podręcznym.

Zdjęcie: Uzbekistan Airways

Narodowy przewoźnik Uzbekistanu poinformował, że podczas odprawy przed lotem, na specjalnej wadze, ważony będzie nie tylko bagaż podręczny, jaki pasażer zabiera na pokład samolotu, ale także podróżny. Zgodnie z przepisami IATA linie lotnicze są zobligowane do regularnego ważenia pasażerów i ich bagażu podręcznego przed lotem, w celu spełnienia wymagań zapewniających bezpieczeństwo lotu. Procedura ma także określić średnią masę pasażera z bagażem podręcznym  – wyjaśnia przewoźnik.

Wyniki ważenia mają być anonimowe. Pasażerowie zostaną tylko zaklasyfikowani do jednej z trzech kategorii: mężczyzna, kobieta lub dziecko. Nie wiadomo jednak, jakie środki podejmie personel, jeżeli łączna masa wszystkich podróżnych i ich bagażu podręcznego przekroczy dopuszczalne ograniczenia.

Być może posunięcie Uzbekistan Airways ma też związek z najnowszymi doniesieniami Światowej Organizacji Zdrowia, która alarmuje, że obecnie ponad 44% Uzbeków w wieku 20 lat i starszych ma nadwagę, a niemal 15% uznano za otyłych. Prognoza przewiduje, że już w 2020 na otyłość uskarżać się będzie 13% mężczyzn i 20% kobiet ze wspomnianej grupy wiekowej.

Przypomnijmy, że w 2013 Samoa Air wprowadziły opłaty za dodatkowe kilogramy masy ciała podróżnego. Na pokładach samolotów przewoźnika udostępniono także fotele Samoa XL, z siedziskami szerszymi o 5 cm, dla pasażerów ważących ponad 130 kg. W ten sposób rząd Samoa próbował promować wśród obywateli zdrowy tryb życia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.