Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

80 Mi-17W-5 dla Indii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 września 2008

Do końca roku Indie podpiszą kontrakt na zakup 80 śmigłowców Mi-17W-5. Ich dostawy mają się rozpocząć za 2-3 lata.

Dotąd Indie kupiły ponad 400 śmigłowców Mi-8 i Mi-17. Blisko 300 z nich pozostaje w służbie

Negocjacje na temat dostaw 80 Mi-17W-5 wartych - zależnie od kompletacji - 500-650 mln USD trwają od marca 2007. Indie chciały wówczas, żeby Rosja w zamian kupiła od indyjskiej wytwórni HAL 20 lekkich śmigłowców Dhruv za ok. 120 mln USD. Po ustaleniu wstępnych warunków, Rosoboronexport zażądał zwiększenia wartości kontraktu do około miliarda dolarów (głównie ze względu na spadek wartości tej waluty), na co nie zgodzili się negocjatorzy strony indyjskiej. Rozmowy były bliskie zerwania, ale potrzymano je ze względu na spełnianie przez rosyjskie śmigłowce wymagań indyjskiego lotnictwa wojskowego.

Według szefa logistyki wojsk lotniczych Indii, marszałka Gautama Nayyara, dostawy nowych śmigłowców rozpoczną się za 2-3 lata. Mi-17W-5 mają zastąpić wysłużone Mi-8. Indie mają ok. 50 śmigłowców tego typu, których wiek przekracza już dopuszczalny resurs - 35 lat. I to one będą zastępowane przez nowe śmigłowce w pierwszej kolejności. Mi-17W-5 mają być wykorzystywane przede wszystkim w górzystych rejonach kraju (Siachin i Ladhak).

Indie dysponują obecnie 13 bazami, w których obsługuje się śmigłowce. W najbliższych latach na remonty i modernizację posiadanych maszyn zamierzają wydać ponad 100 mln USD. Problemem jest jednak brak wykwalifikowanych kadr. W związku z tym na otwarcie nowego ośrodka szkolnego w Bangalore Indie zamierzają wydać 2 mld rupii (ponad 40 mln dolarów).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.