Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael chce 75 egz. F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 października 2008

Z kilkudniowym opóźnieniem amerykańska Defense Security Cooperation Agency poinformowała o przekazaniu do Kongresu USA dokumentów, dotyczących ewentualnej sprzedaży Izraelowi 75 samolotów F-35 za ok. 15 mld USD.

Jeden z F-35 w czasie montażu w zakładach Lockheed Martina. Izrael starał się uczestniczyć w produkcji samolotów tego typu, a nawet zainstalować u siebie linię montażową Lightningów. Póki co Amerykanie nie godzą się na takie rozwiązanie. Jedynym poddostawcą może być Elbit, producent wyświetlaczy nahełmowych / Zdjęcie: Lockheed Martin

Izrael przystąpił do programu F-35 (JSF) w 2003, jako uczestnik współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Dopiero w 2006 rozpoczął starania o uzyskanie statusu partnera przemysłowego.

Władze w Tel-Awiwie starają się pozyskać docelowo ok. 100 samolotów tego typu, dla zastąpienia starszych wersji F-16. Pierwotnie pierwsze dostawy miały mieć miejsce w 2014. Obecnie przedstawiciele obu stron twierdzą jednak, że możliwe jest skrócenie tego terminu o 2 lata. Gdyby do tego doszło, Izrael stałby się prawdopodobnie pierwszym zagranicznym odbiorcą Lightningów.

Z przekazanych kilka dni temu dokumentach dla kongresu wynika, że Izrael chce pozyskać 25 standardowych maszyn wersji A (CTOL), zapisując w umowie opcję na kolejne 50 egz., nie precyzyjną jednak, czy będą to samoloty pierwszej transzy dostaw, czy model B, czyli STOVL - krótkiego startu i pionowego lądowania.

W przypadku wykorzystania wszystkich możliwości kontraktu, jego wartość może osiągnąć 15,2 mld USD. Jest to suma wielokrotnie wyższa, niż planowano kilka lat temu (ok. 100 samolotów za 5 mld USD). Z drugiej jednak strony można zakładać, że kwoty na zakup F-35 będą pochodziły z amerykańskiej, bezzwrotnej pomocy wojskowej, które osiąga oficjalnie ok. 3 mld USD rocznie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.