Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kuwejt kupił Eurofightery

Lotnictwo wojskowe, 14 września 2015

Rząd w Kuwejcie zawarł z konsorcjum Eurofighter porozumienie w sprawie zakupu 28 samolotów wielozadaniowych. 

Wizualizacja Eurofightera wojsk lotniczych Kuwejtu. Po kilku spektakularnych porażkach europejskiemu przedsiębiorstwu udało się wreszcie zawrzeć kolejny kontrakt eksportowy / Rysunek: Eurofighter

Konsorcjum Eurofighter GmbH poinformowało o sfinalizowaniu porozumienia z Kuwejtem w sprawie zakupu produkowanych przez nie samolotów wielozadaniowych (Eurofightery dla Kuwejtu coraz bliżej , 2015-06-05). Jak poinformował Alberto Gutierrez, prezes przedsiębiorstwa, Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya (wojska lotnicze Kuwejtu) odbiorą 22 jednomiejscowe i 6 dwumiejscowych Eurofighterów. Kontrakt ma być podpisany w ciągu najbliższych tygodni. Produkcją samolotów dla Kuwejtu zajmą się zakłady Alenii Aermacchi w Turynie.

Według nieoficjalnych informacji, rozpowszechnianych przez zachodnie media, wartość transakcji wynosić ma aż 8 mld euro (ok. 33,7 mld zł). Dla porównania, taka sama liczba Super Hornetów miała kosztować Kuwejt nieco ponad 3 mld USD (11 mld zł). Nota bene największe agencje informacyjne donoszą, opierając się na źródłach arabskich, że rząd w Kuwejcie nadal prowadzi negocjacje z Boeingiem, co może zaowocować zakupieniem także Super Hornetów, w liczbie 40 (Kuwejt kupił Super Hornety?, 2015-05-07). 

Według Bloomberga koszt jednostkowy Eurofightera to 140 mln euro (589 mln zł), a usługi związane ze szkoleniem i pakiet wsparcia logistycznego każdego samolotu warte są kolejne 50 mln euro (210 mln zł). Opierając się na tych kwotach można wyliczyć, że samoloty dla Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya kosztowały ponad 5,3 mld euro (22,3 mld zł).

Podana na wstępie suma oznaczać może, że Kuwejt zakupił nie tylko samoloty, ale także odpowiednią ilość przeznaczonego dla nich uzbrojenia do zwalczania celów powietrznych i powierzchniowych oraz syntetyczne urządzenia szkoleniowe i usługi wsparcia logistycznego i szkolenie personelu. Defense News sugeruje, że Eurofightery dla Kuwejtu mogą zostać wyposażone w radiolokatory z anteną fazowaną, co spowodować może zwiększenie ich ceny jednostkowej.

Dzięki umowie z Kuwejtem, sfinalizowanej po 3 latach rozmów, konsorcjum Eurofighter może pochwalić się zdobyciem zamówień na 599 samolotów od wojsk lotniczych 8 krajów. Dotychczas dostarczono 444 Eurofightery, używane przez Hiszpanię (Hiszpańskie Eurofightery w Amari, 2014-12-31), Niemcy (Eskorta dla królowej, 2015-06-25), W. Brytanię (Rotacje kontyngentów BAP, 2015-08-28), Włochy (Włosi przylecieli do Szawli, 2014-12-29), Austrię i Arabię Saudyjską. Na dostawę samolotów oczekują wojska lotnicze Omanu. Według niepotwierdzonych informacji zakupem Eurofighterów zainteresowane są Arabia Saudyjska (ponownie) i Bahrajn.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra