Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2015: Estoński robot

Przemysł zbrojeniowy, 18 września 2015

Estońska spółka Milrem zaprezentowała na tegorocznym DSEI demonstrator gąsienicowego bezzałogowca o wyjątkowej konstrukcji.

Estoński robot z singapurskim zsmu wyposażonym w 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy CIS 50MG. Zestaw stworzono na potrzeby londyńskich targów. Do tej pory nie został przebadany / Zdjęcie: Michał Likowski

Wyjątkowość urządzenia polega na zerwaniu z tradycyjnym układem konstrukcyjnym: umieszczeniem układu napędowego i zasilania w kadłubie. W estońskim rozwiązaniu w lewej gąsienicy zainstalowano silnik elektryczny, w prawej – zestaw akumulatorów. W rezultacie otrzymano pustą platformę, na której można zainstalować dowolny ładunek lub urządzenie, przy czym robot może mieć masę 680-750 kg (w zależności od wykorzystywanych podzespołów), co jest w zasadzie równe ładowności. Przy maksymalnej masie zestawu może się on rozpędzić do 25 km/h. Prędkość pustego urządzenia wzrasta dwukrotnie.

Obecnie pojazd jest kierowany zdalnie, jednak konstruktorzy deklarują, że rozpoczęli już prace nad trybem autonomicznym. Robot nie jest dopracowany (przedstawiciele Milrem oceniają, że odpowiada on 4-5 poziomowi rozwoju demonstratorów, w dziewięciostopniowej skali), a jego finansowanie odbywa się ze środków własnych. Spółka współpracuje jednak w politechnikami wszystkich państw bałtyckich. Pojazd jest wstępną propozycją dla szerokiego kręgu potencjalnych odbiorców: od wojska, przez służby graniczne, po straż pożarną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.