Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Broń USA za 6,5 mld USD dla Tajwanu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 października 2008

Pentagon wystąpił do Kongresu o zgodę na sprzedaż Tajwanowi uzbrojenia za blisko 6,5 mld USD. Chodzi m.in. o antyrakiety PAC-3, śmigłowce AH-64D oraz pociski Javelin i Harpoon.

DSCA (Defense Security Cooperation Agency), agencja zajmująca się eksportem amerykańskiego uzbrojenia, wystąpiła do Kongresu z sześcioma zapytaniami. Wartość proponowanych kontraktów wynosi 6,46 mld USD.

W ramach kontraktu Tajwan chce kupić 330 pocisków do systemów antyrakietowych PAC-3 za ponad 3,1 mld USD. W zestawie z nimi znajdowałyby się 4 zestawy radarowe AN/MPQ-65 ze stacjami dowodzenia, 24 wyrzutnie antyrakiet i 2 taktyczne stacje dowodzenia oraz systemy łączności i dystrybucji informacji. Dostawcami systemów miałyby być Raytheon i Lockheed Martin.

30 śmigłowców AH-64D Block III Apache Longbow z MTADS/PNVS, 17 radarami kontroli ognia AN/APG-78 z AN/APR-48 FCR/RFI i 9 silnikami zapasowymi 69 T700-GE-701D ma kosztować 2,532 mld USD, wraz z serwisem, częściami zamiennymi i uzbrojeniem, które ma stanowić 1000 pocisków przeciwpancernych AGM-114M Longbow Hellfire, 66 wyrzutni M299 i 173 pociski klasy powietrze-powietrze Stinger Block I. Głównymi kontraktorami miałyby być w tym wypadku Boeing, General Electric, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon i BAE Systems.

Za 32 pociski przeciwokrętowe UGM-84L Harpoon Block II, przystosowane do wystrzeliwania spod wody, i 2 ćwiczebne UTM-84L Harpoon Block II, z wyposażeniem treningowym i pomocniczym, Tajwan ma zapłacić ok. 200 mln USD. Dostawcą systemu byłby McDonnell Douglas - spółka zależna Boeinga.

Za 182 ppk Javelin z 20 wyrzutniami i 40 pociskami ćwiczebnymi ma zapłacić 47 mln USD. Dostawcą będzie joint venture Raytheon/Lockheed Martin - Javelin.

Dwa ostatnie elementy pakietu to propozycja modernizacji przez Northrop Grummana 4 samolotów rozpoznania i dowodzenia E-2T do standardu Hawkeye 2000 (z uwzględnieniem Joint Tactical Information Distribution System) za ponad 250 mln USD, oraz części zapasowe do myśliwców i samolotów transportowych F-5E/F, C-130H, F-16A/B i IDF, w tym radarów i systemów łączności - za 334 mln USD. Wszystkie kontrakty dotyczące dostaw nowego sprzętu wymagają offsetu, który jest obecnie negocjowany. Kongres ma 30 dni na wyrażenie zgody na transakcje. Przeciw będzie zapewne protestować ChRL, uważająca Tajwan za część swego terytorium.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.