Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gripeny na fińskim DOL

Lotnictwo wojskowe, 29 września 2015

Szwedzi i Finowie przeprowadzili wspólne ćwiczenia operowania z Drogowych Odcinków Lotniskowych.

Fiński Hornet startuje z DOL podczas ćwiczeń Baana 2015

W ubiegłym tygodniu Ilmavoimat (wojska lotnicze Finlandii) i Flygvapnet (wojska lotnicze Szwecji) przeprowadziły wspólne ćwiczenia Baana 2015, polegające na operowaniu z Drogowych Odcinków Lotniskowych. Jako miejsce operacji wybrano odcinek drogi krajowej 924, długości ok. 2200 m i szerokości 20 m, na wschód od gminy Ranua.

Po raz pierwszy w historii w manewrach wzięły udział nie tylko fińskie Hornety (Potencjalni następcy fińskich Hornetów, 2015-06-12) i Hawki oraz transportowe C-295 i PC-12, ale także para szwedzkich JAS-39C Gripen (Zmodernizowany radar dla Gripena, 2015-04-28) z 211. eskadry, wchodzącej w skład skrzydła F21 (Norrbottens flygflottil).

Po raz pierwszy w historii w manewrach na terenie Finlandii wzięły udział szwedzkie Gripeny / Zdjęcia: MO Szwecji

Przed pierwszym lądowaniem szwedzcy lotnicy, którzy przybyli do Finlandii bezpośrednio z macierzystej bazy Luleå-Kallax, wykonali przelot na dużej wysokości, aby zapoznać się z terenem. Widoczność w trakcie podejścia do lądowania była utrudniona ze względu na niską podstawę chmur, jednak obydwa Gripeny odnalazły DOL i lądowały na nim bez problemów.

Podczas ćwiczeń piloci Flygvapnet i Ilmavoimat wykonywali operacje z Drogowego Odcinka Lotniskowego zarówno w dzień, jak i w nocy. Personel obsługowy z obydwu krajów szkolił się w procedurach szybkiego odtwarzania zdolności bojowej samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra