Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gripeny na fińskim DOL

Lotnictwo wojskowe, 29 września 2015

Szwedzi i Finowie przeprowadzili wspólne ćwiczenia operowania z Drogowych Odcinków Lotniskowych.

Fiński Hornet startuje z DOL podczas ćwiczeń Baana 2015

W ubiegłym tygodniu Ilmavoimat (wojska lotnicze Finlandii) i Flygvapnet (wojska lotnicze Szwecji) przeprowadziły wspólne ćwiczenia Baana 2015, polegające na operowaniu z Drogowych Odcinków Lotniskowych. Jako miejsce operacji wybrano odcinek drogi krajowej 924, długości ok. 2200 m i szerokości 20 m, na wschód od gminy Ranua.

Po raz pierwszy w historii w manewrach wzięły udział nie tylko fińskie Hornety (Potencjalni następcy fińskich Hornetów, 2015-06-12) i Hawki oraz transportowe C-295 i PC-12, ale także para szwedzkich JAS-39C Gripen (Zmodernizowany radar dla Gripena, 2015-04-28) z 211. eskadry, wchodzącej w skład skrzydła F21 (Norrbottens flygflottil).

Po raz pierwszy w historii w manewrach na terenie Finlandii wzięły udział szwedzkie Gripeny / Zdjęcia: MO Szwecji

Przed pierwszym lądowaniem szwedzcy lotnicy, którzy przybyli do Finlandii bezpośrednio z macierzystej bazy Luleå-Kallax, wykonali przelot na dużej wysokości, aby zapoznać się z terenem. Widoczność w trakcie podejścia do lądowania była utrudniona ze względu na niską podstawę chmur, jednak obydwa Gripeny odnalazły DOL i lądowały na nim bez problemów.

Podczas ćwiczeń piloci Flygvapnet i Ilmavoimat wykonywali operacje z Drogowego Odcinka Lotniskowego zarówno w dzień, jak i w nocy. Personel obsługowy z obydwu krajów szkolił się w procedurach szybkiego odtwarzania zdolności bojowej samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.