Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończono testy C19

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 października 2015

Kanadyjczycy zakończyli testowanie 7,62-mm karabinu powtarzalnego C19, który zastąpi w rękach Canadian Rangers wysłużone modele Lee-Enfield Rifle No. 4, używane od 1947.

Nowy karabin powtarzalny C19 testowany przez członków Canadian Rangers podczas Operacji NANOOK, największych kombinowanych ćwiczeń na północy Kanady / Zdjęcie: MO Kanady

Canadian Rangers to podległa wojskom lądowym Kanady ochotnicza formacja utworzona 23 maja 1947, na bazie ochotników z Pacific Coast Militia Rangers od marca 1942 patrolujących i nadzorujących tereny nadbrzeżne w razie inwazji Japończyków. Dzisiaj w działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. osób, głównie z mieszkających na północy państwa mniejszości etnicznych.

Formacja składa się z czterech głównych grup patrolowych CRPG (Canadian Rangers Patrol Group) o różnej liczebności: 1 CRPG – 56 patroli i 1,5 tys. ochotników; 2 CRPG – 23 patrole i 700 osób; 3 CRPG – 15 patroli i 450 ochotników; 4 CRPG – jedyna ze strukturą kompanijną, mająca 42 patrole i 1 tys. służących oraz 5 CRPG z 29 patrolami i 720 ochotnikami.

Wraz z C19 zamówiono wykonaną z tworzywa sztucznego skrzynię transportową Pelican Product, zestaw do czyszczenia i konserwacji, pas nośny, miękką torbę transportową Rampart International, jak też nakładaną na spust blokadę Old Co-Op. Wszystkie te przedsiębiorstwa są kanadyjskie, zadbano, aby elementy dodatkowe dostarczali lokalni wytwórcy

Każda z osób wybierających Canadian Rangers otrzymuje czerwony sweter i czapkę baseballową w takim kolorze, spodnie maskujące w kamuflażu CADPAT, buty, zestaw pierwszej pomocy, karabin powtarzalny i 200 sztuk amunicji rocznie, kompas i środki łączności.

Od początku powstania przez blisko 70 lat, podstawowym uzbrojeniem ochotników był Lee-Enfield No. 4 do amunicji 7,7 mm x56R, ale zapasy części zamiennych wystarczą tylko do 2017. Stąd w sierpniu 2011 podjęto pierwszą próbę zastąpienia tej broni nową konstrukcją do naboju 7,62 mm x 51. Zakładano zakup 10,2 tys. nowych powtarzalnych karabinów, które posłużą przez kolejne 30 lat. Postępowanie anulowano w październiku 2011, ale wznowiono w 2014 w ramach programu NCRR (New Canadian Ranger Rifle).

Wyboru fińskiej broni dokonano oficjalnie 23 czerwca 2015. Oferowany przez Sako C19 to karabin powtarzalny oparty na konstrukcji sztucera Tikka T3 CTR (Compact Cactical Rifle) zasilany z 10-nabojowego magazynka pudełkowego i wyposażony w łoże z pomarańczowo-czerwonego laminatu. Część manipulatorów i elementów – jak rękojeść napinającą i kabłąk spustowy – powiększono, aby ułatwić posługiwanie się karabinem w zimowych rękawicach. C19 został wyposażony w dwuoporowy język spustowy oraz trójpozycyjny bezpiecznik.

Do tej pory podczas testów oddano ponad 8 tys. strzałów bez pogorszenia celności. Ze względu na operowanie z bronią w terenie, w temperaturach dochodzących od +39°C do -51° C, w warunkach zasolenia i długotrwałego kontaktu z wodą, większość elementów wykonano z nierdzewnej stali i stopów aluminium. Broń przebadano na oddziaływanie działania słonej wody, wysoką i niską temperaturę i wilgotność, jak też zabezpieczenie przed strzałem przypadkowym, zgodnie z wymaganiami NATO dla konstrukcji strzeleckich / Zdjęcia: Colt Canada

Karabiny kompletowane są z mechanicznymi przyrządami celowniczymi: podstawą muszki w osłonie, osadzonej u wylotu lufy, i celownikiem nastawnym, zamocowanym na końcowym odcinku uniwersalnej szyny montażowej. Umożliwiają szybkie namierzenie celu i oddanie do niego strzału na dystansie do 600 m. Choć lufa C19 jest krótsza od dotychczas używanych No. 4, to jest grubsza, przez co sama broń jest bardziej celna. Sama konstrukcja jest też lżejsza.

Wraz z C19 zamówiono wykonaną z tworzywa sztucznego skrzynię transportową Pelican Product, zestaw do czyszczenia i konserwacji, pas nośny, miękką torbę transportową Rampart International, jak też nakładaną na spust blokadę Old Co-Op. Wszystkie te przedsiębiorstwa są kanadyjskie, zadbano, aby elementy dodatkowe dostarczali lokalni wytwórcy.

Pierwsze 125 karabinów kupiono bezpośrednio z Finlandii, reszta – lufa, komora zamkowa i zamek – ma zostać produkowana na licencji w Kanadzie przez Colt Canada. Pierwsze dziesięć C19 otrzymali na testy członkowie 1 CRPG z Nunavut, kolejne 33 skierowano do 4 CRPG do szkolenia instruktorów w czerwcu 2015. Sto było testowanych w ramach prób przez ochotników w sierpniu i październiku.

Dostawy nowej broni mają rozpocząć się w 2016, będzie ona produkowana przez Colt Canada w zakładach w Kitchener. Wytwarzanie ma zacząć się w połowie 2016 i potrwać do połowy 2018. Obecnie zakłada się do 2019 zakup 6820 C19 z dodatkowym wyposażeniem, wraz z 2 milionami nabojów 7,62 mm x 51 co oznacza zaopatrzenie na dwa lata, za ok. 28 mln CAD (80,65 mln zł). Dostarczana z karabinem amunicja ma umożliwić skuteczne powalenie dużych drapieżników, w tym powstrzymanie niedźwiedzia polarnego (podczas testów wykonano model takiego zwierzęcia i sprawdzano działanie pocisków).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.